BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec
Zadzwoń do nas 08:00-19:00: +48 730 790 750
   

Suszenie drewna w komorach

 

Drewno, które zostało wstępnie pozbawione nadmiaru wilgoci poprzez suszenie naturalne, następnie najczęściej suszy się w specjalnych suszarniach. Dzięki temu zyska ono odpowiednią wilgotność do tworzenia mebli drewnianych.

Drewno przeznacza się do dalszej obróbki najczęściej, gdy jego wilgotność nie przekracza 10%. W tym celu producenci sięgają po specjalne suszarki do drewna, które wykorzystują różnorodne sposoby. Celem takiego suszenia jest uzyskanie materiału wysokiej jakości, dlatego technologia ma tak doniosłe znaczenie.

Suszarki korzystające z cyrkulacji powietrza

Najbardziej popularne i rozpowszechnione są suszarki korzystające w swojej pracy z cyrkulacji powietrza. Wśród nich wymienić można także kilka podkategorii: suszarki konwekcyjne, w tym typu komorowego i kondensacyjnego, a także aerodynamicznego oraz suszarki ciągłego działania, tak zwane tunelowe.

Suszarki komorowe

Drewno w suszarkach komorowych musi być odpowiednio ułożone. Najczęściej w tym celu korzysta się z palet albo z wózka szynowego. Materiał wprowadza się do komory, a następnie bardzo szczelnie ją zamyka. Współcześnie w wielu przypadkach sam proces suszenia jest zautomatyzowany i pilnuje go komputer. To ważne, aby suszenie komorowe miało swoje określone fazy, dzięki czemu jakość pozyskanego surowca będzie nienaganna.

Sam proces polega na wprowadzeniu powietrza do komory, a następnie jego poruszaniu przy pomocy wentylatorów. Nowoczesne suszarnie pozwalają na regulację temperatury oraz wilgotności. Dzięki temu wydajnie można przenosić ciepło ze specjalnego grzejnika do wnętrza drewna, odbierając jednocześnie jego wilgotność. Cały proces dzieli się zasadniczo na pięć faz. Sam proces wstępny przebiega w temperaturze 35 stopni Celsjusza. Temperaturę suszenia właściwego dobiera się już bezpośrednio do gatunku drewna. Na końcu materiał trzeba jeszcze sezonować oraz wystudzić, dzięki czemu zapobiega się jego pękaniu, a efektem są trwałe meble drewniane.

 

Suszenie drewno w suszarniach to obecnie najbardziej popularny sposób na uzyskanie materiału służącego do produkcji mebli drewnianych. Aby jednak z nich odpowiednio korzystać, wymagana jest naprawdę szeroka wiedza, dzięki której drewno nie popęka lub nie zostanie uszkodzone w żaden inny sposób. Poszczególne rodzaje suszarni dobiera się również w zależności od konkretnego gatunku drewna albo na przykład jego ilości.

    Suszenie drewna w komorach - 1    Copyright meblezdrewna.pl , zobacz również na meble białe