BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec
Zadzwoń do nas 08:00-19:00: +48 730 790 750
   

Blog meble z drewna

Ciekawostki o produkcji mebli z drewna, rodzajach drewna. 


Kupowanie mebli przez Internet

Kupowanie mebli przez Internet

 

Internet na dobre się u nas zadomowił, a wręcz zagarnął dla siebie wiele dziedzin życia. Ma to minusy, ale ma także sporo plusów, związanych przede wszystkim z możliwością wygodnych zakupów online.

Zakup mebli nie jest w tym przypadku niczym wyjątkowym – także można go zorganizować poprzez sieć. Podstawą jest znalezienie wiarygodnego sklepu. Ceny powinny być adekwatne do jakości oferowanych produktów. Dobry kontakt z klientem to podstawa. Profesjonalny sklep internetowy będzie w stanie odpowiedzieć na każde dodatkowe pytanie związane z produktem. Zakup mebli jest w końcu dość kosztowny i przewidziany jako raczej długoterminowy.

Plusy zakupów przez Internet

Mało kto dysponuje dostatecznie dużym samochodem, aby przywieźć meble ze sklepu do swojego domu. W innym przypadku należy zapłacić za transport. Czyli po zakupie i tak nie można od razu cieszyć się swoim wymarzonym sprzętem. Przy internetowych zakupach bardzo często transport jest w atrakcyjnej cenie albo nawet gratis. Dodatkowo meble są wnoszone – to duża wygoda. Drewniane meble są solidne, ale co za tym idzie, także sporo ważą.

W naszym sklepie meble drewniane są dostarczane w całości, co znaczy, że klient absolutnie nie musi obawiać się żmudnego, skomplikowanego skręcania produktów. Przywieziony i wniesiony mebel od razu może zostać wykorzystany. Dzięki temu będzie on z pewnością jeszcze bardziej solidny.

Zakup mebli przez Internet to spora oszczędność czasu. Zamiast chodzić po sklepach, porównywać ofertę, można je przejrzeć w sieci. Meble nie tylko mają wykonane zdjęcia wysokiej jakości, ale często są do nich dodane także wizualizacje, które pozwolą wyobrazić sobie ostateczny wygląd zakupionych mebli. Obsługa sklepu internetowego ma na co dzień kontakt z tym produktem, więc jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań. Meble przez Internet można zakupić o każdej godzinie, także w niedziele i święta. Czas wykonania konkretnego mebla jest uzależniony oczywiście preferencji kupującego.

Internetowy sklep meblowy to świetne miejsce na zakup oryginalnych, niszowych mebli wykonanych z naturalnego, sezonowanego drewna i z dodatkami wysokiej jakości. To wybór dla osób, które swoich zakupów wolą dokonać raz, a porządnie.

... więcej

Regał drewniany biblioteczka drewniana jako miejsce do przechowywania książek

Regał drewniany biblioteczka drewniana jako miejsce do przechowywania książek

Regał drewniany/biblioteczka drewniana jako miejsce do przechowywania książek

Książki są nieodłącznym elementem każdego domu. Każdy ma jakiś mniejszy lub większy księgozbiór, który powinien być odpowiednio wyeksponowany. Równie ważny jest sposób przechowywania książek w taki sposób, aby się nie uszkodziły. Rozwiązaniem tego problemu jest regał drewniany albo nawet cała biblioteczka.

Dlaczego drewniany regał?

Dlaczego warto wybrać meble drewniane? To przede wszystkim olbrzymia solidność, zdolna do udźwignięcia tomów ważących nieraz wiele kilogramów. Dodatkowo prosta struktura drewna pozwala na ładne wyeksponowanie dekoracyjnych grzbietów książek. Kolorowe okładki ciekawie będą wyglądały ustawione na neutralnym tle, co pozwala na większe docenienie ich urody. Regał drewniany to również niesamowity zapach natury. Świetne koresponduje on z papierowymi stronicami książek.

Biblioteczka drewniana to pomysł na odgrodzenie nawet całego pomieszczenia albo przynajmniej części salonu lub gabinetu. Solidne regały będą się prezentować najlepiej. Można je także udekorować drobnymi dodatkami, takimi jak świeczki. W celu zwiększenia miejsca do przechowywania najlepszym wyborem jest zdecydowanie postawienie na ozdobne pudełeczka na drobiazgi, które pomieszczą wszelkie niezbędne pod ręką produkty.

Aranżacje z księgozbiorem w tle

Masywne regały na książki wykonane z drewna świetnie komponują się z klasycznymi wnętrzami. Ale niekoniecznie zawsze należy zestawiać je z ogniem trzaskającym w kominku i skórzanym fotelem. Taka biblioteczka może mieć również bardziej nowoczesną odsłonę. Wszystko zależy od wybranej kolorystyki pomieszczenia oraz dodatków. Regał drewniany może kojarzyć się ze stylem rustykalnym, skandynawskim, ale także shabby chic. Wystarczy wybrać na przykład ciepły odcień drewna albo odpowiednią barwę. Neutralna biel zawsze optycznie nieco powiększy pomieszczenie, doda jej również czystości.

Aby biblioteczka drewniana prezentowała się świetnie, po pierwsze należy wybrać solidny model wykonany z wysokiej jakości produktów (wiotkie, uginające się pod ciężarem półki dobrze wyglądają tylko w ciasnym antykwariacie), a po drugie zadbać o jego aranżację, bo to od niej zależy finalny efekt.

... więcej

Uzdrawiająca moc drzew

Uzdrawiająca moc drzew

Uzdrawiająca moc drzew

Drzewoterapia brzmieć może jak jakaś forma szamańskich praktyk, ale bliski kontakt z naturą, w tym przede wszystkim z drzewami, znany jest ludzkości od wieków. W czasach przedchrześcijańskich z drewna tworzono amulety, Aborygeni z kolei wierzyli, że ciężko chory człowiek, dotykając drzewa liczyć może na uzdrowienie.

Współcześnie uzdrawiająca moc drzew łączy się z wiarą w pozytywną energię, którą są one w stanie przekazywać. W tym celu należy jak najczęściej przytulać się do drzew. Jest to szczególnie polecane w okresie od wiosny do jesieni, ponieważ uważa się, że wówczas energia drzew jest najbardziej intensywna. Wybrać należy zdrowe drzewo, bez żadnych narośli. W tym celu warto wybrać się do lasu, bo najbardziej leczniczą moc mają rośliny wzrastające z dala od zanieczyszczeń powietrza.

Samo przytulanie się do drzewa może mieć różne formy. Najważniejszą kwestią jest wyciszenie się, wsłuchanie w głąb siebie i poczucie siły rośliny.

Wiele pozytywnych cech przypisywanych drzewom ma naukowe i logiczne podstawy, inne są kwestią wiary.

Jakie drzewa wybrać?

Nie bez znaczenia ma także gatunek drzew: każde wpływa na nieco inny aspekt zdrowia człowieka:

 • Brzoza jest uznawana za drzewo kojące, ma działanie przeciwbólowe, obniża ciśnienie krwi. Wpływa na harmonię psychiczną;
 • Buk dodaje życiowej energii, sprzyja jasności myślenia, koncentracji;
 • Dąb wzmacnia siły, pomaga w trudnych chwilach. Ma wpływ na cały układ krążenia. Działa wzmacniająco na organizm;
 • Jałowiec to drzewo mające pozytywny wpływ na układ oddechowy, a także poprawiające pamięć;
 • Jodła uznawana jest za afrodyzjak. Jest także drzewem iglastym, a emitowane przez nią olejki eteryczne mają działanie bakteriobójcze;
 • Sosna działa relaksująco i odprężająco;
 • Lipa to przekaźnik pozytywnej energii;

Wówczas, kiedy kontakt z drzewami nie jest możliwy, warto skorzystać z ich darów, jakim jest drewno. Meble z drewna zachowują w sobie cząstkę ich energii, a więc także pozytywnie wpływają na homeostazę ludzkiego organizmu.

... więcej

Historia komody

Historia komody

Historia komody

Komoda to mebel, który pochodzi aż z XVII wieku. Pierwotnie był to przedmiot obecny wyłącznie na królewskim dworze. Przyjmuje się, że pierwszą komodę stworzył nadworny stolarz Króla Słońce – Ludwika XIV. Sama nazwa także ma konotację francuskie, pochodzi od słowa oznaczającego „wygodne” albo „odpowiednie”.

Od początku

Od początku swojego istnienia, komody drewniane cenione były za funkcjonalność. Nic dziwnego, że wyparły dawniej bardziej popularne skrzynie. Na samym początku kariery komody, były to meble bogato zdobione, inkrustowane różnego typu drogimi surowcami, takimi jak na przykład kość słoniowa. Zmieniło się to dopiero w XIX wieku, kiedy to zaczęto większą uwagę zwracać na prostsze modele. Od początku komoda przejęła rolę konsoletki, a nawet toaletki. Nie tylko stawiano na niej lustro, ale także tym materiałem przykrywano blat, aby wszelkie elementy ozdobne były jeszcze zwielokrotnione.

Dekoracje na komodzie doby klasycyzmu i romantyzmu często miały wzór kwiatowy, bardzo wówczas popularny i chętnie malowane były na biało. Zajmowała ona dostojne miejsce nie tylko w sypialni, ale również na salach balowych i na salonach. Tam, gdzie przyjmowano gości, musiało się znaleźć miejsce dla dekoracyjnej komody, na której eksponowano drogie bibeloty. Coś z tego pozostało także do współczesnych czasów.

XX i XXI wiek

W okresie międzywojennym, który był prawdziwie przełomowym dla designu, zaczęły pojawiać się komody drewniane proste, minimalistyczne, wykonane bez nadmiaru ozdób. Dotyczyło to szczególnie niskich, niemal przysadzistych komód z litego dębu. Świetnym przykładem jest okres art.-deco, czyli lata 30-te. Wówczas eksponowano środkową część komody, stawiając na wypukłości szuflad. Tamtejsze projekty są nierzadko inspiracją również dla tych współczesnych.

Minęły lata i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby rola komody z drewna miała się zmienić. To niewątpliwie jeden z najwygodniejszych mebli domowych, pasujących do niemalże każdego wnętrza. Szuflady pomieszczą ubrania, bieliznę, zabawki, akcesoria do nakrycia stołu i całe mnóstwo drobiazgów niezbędnych w każdym domu.

... więcej

Charakterystyka drewna bukowego

Charakterystyka drewna bukowego

Charakterystyka drewna bukowego

Drewno bukowe ma wszechstronne zastosowanie, przewyższając pod tym względem popularny dąb. Drewno bukowe stosowane jest w meblarstwie, budownictwie etc., ale sięga się po nie również w przemyśle celulozowym oraz płytowym. Szacuje się, że buczyna ma aż 250 różnych zastosowań, dzięki czemu przewodzi w tej stawce.

Zanim drewno bukowe nadaje się do wykorzystania w celach użytkowych, drzewo rośnie średnio ponad 100 lat, czasami nawet 140. Powszechnie występuje ono w Polsce i w niemalże całej Europie, od południa aż po wschód, przez co jest tak popularne.

Cechy drewna bukowego

Drewno bukowe jest gęste i stosunkowo ciężkie, co przekłada się na solidność uzyskanych z niego produktów. Buczyna wyróżnia się także swoją kolorystyką, którą określić można jako różowawą lub żółtawą, z delikatnym odcieniem fioletowym. Z pewnością jej naturalny odcień jest ciepły, słoneczny i w takich również wnętrzach sprawdzi się ona najlepiej. Jej delikatny kolor związany jest z parowaniem świeżo ściętych pni. Za sprawą wykorzystania tego zabiegu, drewno bukowe ma mniejsze skłonności do pęcznienia, a co za tym idzie, wykonane z niego przedmioty wystarczą na dłużej.

Drewno bukowe klasyfikuje się w grupie drewna średnio ciężkiego. Jest ono twarde, ale przy tym łupliwe. Charakteryzuje się ono dość dużą kurczliwością. Umożliwia ono swobodne barwienie, lakierowanie i polerowanie. Nie ma wyrazistych słojów, co dla wielu miłośników wykorzystania drewna w domu stanowi jego atut. Dodatkowo nie posiada także widocznych porów. Drewno bukowe jest chętnie wykorzystywane w meblarstwie, ponieważ jest łatwe w obróbce i bardzo uniwersalne – można z niego wyczarować produkty o zróżnicowanym wyglądzie.

Meble z drewna bukowego

Buk to materiał spójny i trwały, dlatego meble wykonane na jego bazie również takie będą. Ten gatunek jest nieco tańszy niż dąb, stąd być może wzięła się jego olbrzymia popularność. Meble bukowe dostępne są również w naszym sklepie. Szczególnie polecane są do wnętrz klasycznych, pełnych domowego ciepła, rustykalnych. Na bazie drewna bukowego wykonuje się łóżka, komody, stoły, krzesła, szafy.

... więcej

Kredens kuchenny Retro mebel w każdym współczesnym domu

Kredens kuchenny Retro mebel w każdym współczesnym domu

Kredens kuchenny – retro mebel w każdym współczesnym domu

Dawniej trudno było sobie wyobrazić urządzenie domu bez zakupu kredensu kuchennego. Ten solidny, drewniany mebel nierzadko zastępował typowe obecnie meble kuchenne. Było to miejsce przechowywania artykułów spożywczych, ale także zastawy, obrusów i wielu innych przedmiotów. Nasze babcie w jego przepastnych zakamarkach potrafiły ukryć naprawdę wiele. Wraz z upływem czasu, zapominano nieco o kredensie, wybierając raczej meble „na wysoki połysk”.

Uniwersalny kredens kuchenny

Prezentujemy kredensy kuchenne w nieco bardziej współczesnej odsłonie. Kredensy kuchenne są jednym z elementów niemal każdej naszej kolekcji meblowej. Modele są zarówno mniejsze, jak i większe, przeznaczone dla naprawdę dużych rodzin. Atutem jest wybór kolorów, na jaki meble mogą być pomalowane. Największą popularnością cieszy się naturalny kolor drewna, a także biel, która rozjaśnia nawet najmniejszą przestrzeń.

Kredens kuchenny powrócił, bo to po prostu wygoda. W jednym meblu zmieszczą się wszystkie kuchenne dodatki. Nie tylko zastawa stołowa, ale także przedmioty niezbędne do jego nakrycia i udekorowania. Współcześnie, kiedy mamy o wiele więcej przedmiotów niż nasi przodkowie, to bardzo wygodne rozwiązanie. Zamiast upychać domowe bibeloty gdzieś po kątach, gdzie mogą się tylko zniszczyć, lepiej jest je przechowywać w kredensie. Do wszystkiego będzie łatwy dostęp.

Styl skandynawski i nie tylko

Bardzo nowoczesny kredens drewniany biały, z kolekcji Sztokholm, wyróżnia się swoją prostą budową, bez żadnych dekoracji, z wykorzystaniem brył geometrycznych. To świetny przykład na to, że taki mebel będzie dobrze wyglądał we wnętrzu rustykalnym, skandynawskim, shabby chic, minimalistycznym i modernistycznym. Tylko jeden przedmiot może mieć aż tyle zastosowań!

Kredens kuchenny wykonany z naturalnego drewna to mebel, który kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu. Do nowoczesnego wnętrza dodaje przytulności. Jest więc z jednej strony praktyczny, ale z drugiej – także dopełnia przestrzeń sprawiając, że kuchnia (albo jadalnia lub salon) znowu są centrum domu.

 

... więcej

Uchwyty i gałki do mebli Diabeł tkwi w szczegółach

Uchwyty i gałki do mebli Diabeł tkwi w szczegółach

Uchwyty i gałki do mebli: diabeł tkwi w szczegółach!

Uchwyty i gałki zastosowane do mebli wpływają na ich ostateczny wygląd. To od na przykład materiału, z jakiego są one wykonane zależy to, w jakim dokładnie stylu będzie utrzymany mebel. Gałki i uchwyty przyciągają spojrzenia i sprawiają, że dany mebel wyróżnia się.

W jaki sposób dobrać gałki?

Uchwyty i gałki są ozdobą mebla. Zwłaszcza tak prostego, jak na przykład szafa. Drewniane meble czasami posiadają dodatkowe rzeźbienia, ale najczęściej jedynym ich środkiem wyrazu jest kolor oraz właśnie uchwyty.

Wielkość uchwytów warto dopasować do wielkości mebla. Nieduże sprawdzą się na przykład przy niewielkiej szufladzie w biurku lub w stoliku, do której otwarcia nie potrzeba w zasadzie siły. Do przesunięcia masywnych drzwi szafy lepiej jest wybrać odpowiednio większe gałki. Będzie to po prostu wygodniejsze. W końcu uchwyty muszą być nie tylko estetyczne, ale także praktyczne w codziennym stosowaniu, dopasowane do dłoni.

W naszym sklepie niektóre rodzaje uchwytów wykonujemy samodzielnie, co zwiększa ich jakość i wytrzymałość. W kolekcji Woskowanej wykorzystujemy ręcznie tworzone uchwyty kute oraz pordzewiałe. W kolekcji Modern stosujemy uchwyty wpuszczane z wgłębieniem do włożenia palców. Z kolei w kolekcji Pinero zastosowanie mają czarne gałki wykonane z metalu, świetnie kontrastujące z bielą drewna, a także gałki z powłoką patynową, o gładkiej powierzchni.

Szeroki wybór gałek i uchwytów

Na życzenie jesteśmy w stanie zamienić rodzaj gałek i uchwytów stosowanych przez nas przy konkretnym produkcie, na taki samodzielnie wybrany przez klienta. Za dopłatą oferujemy produkty duńskiej marki Ib Laursen, wykonane z metalu, skóry, ceramiki lub drewna. Dzięki nim szafa, kredens lub komoda zmienią się w propozycje żywcem przeniesione ze słonecznej Prowansji lub z chłodnej Skandynawii.

Możliwość samodzielnego doboru koloru drewnianych mebli, a także uchwytów do nich, to podstawowy element ich personalizacji. Dzięki temu żaden produkt, który powstaje w naszym zakładzie, nie jest taki sam. Nadaj indywidualny styl swojemu wnętrz!

... więcej

Jak wybrać stół do jadalni i dlaczego okrągły stół jest świetnym rozwiązaniem

Jak wybrać stół do jadalni i dlaczego okrągły stół jest świetnym rozwiązaniem

Jak wybrać stół do jadalni i dlaczego okrągły stół jest świetnym rozwiązaniem

Stół do jadalni jest jednym z podstawowych mebli w każdym domu. To zakup, który czeka każdego, kto lubi spędzać swój czas w gronie rodziny i przyjaciół. W jaki sposób wybrać idealny mebel?

Jaki stół pasuje do jadalni?

Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu z solidnego materiału, takiego jak drewno. To gwarancja wysokiej jakości na lata. Jego wielkość należy dobrać przede wszystkim do wymiarów pomieszczenia, w którym ma się on już znaleźć. Pod uwagę warto wziąć także liczbę domowników oraz gości, którzy zazwyczaj nas odwiedzają. Jeżeli miejsca jest mało, na co dzień powinien być złożony, można go również dosunąć do ściany, aby nie zawadzał w codziennym poruszaniu się po domu.

Stół okrągły – dlaczego warto?

Okrągły stół jest idealnym rozwiązaniem do mniejszego domu. Przede wszystkim łatwiej jest go zmieścić na niewielkiej powierzchni. Zaokrąglone brzegi sprawiają, że stół wydaje się być bardziej zgrabny, delikatniejszy. Dodatkowo łatwiej jest go ładnie udekorować tak, aby wydawał się on jeszcze bardziej ozdobny. Brak ostrych kantów to mniejsze ryzyko bolesnego uderzenia się. Szczególnie dobrze wyglądają okrągłe stoły na jednej, masywnej nodze po środku. Nieco bardziej nowoczesne są rozwiązania z wykorzystaniem czterech, bardziej smukłych nóg.

Kolejny atut okrągłego stołu to wygoda jego użytkowników. Nawet wówczas, kiedy zasiada przy nim więcej osób, wszyscy się widzą i mogą patrzeć sobie w oczy. Przy okrągłym stole odpada także kłopotliwe rozsadzanie gości, co jest szczególnie dokuczliwe podczas większych przyjęć. Rozmowa toczy się o wiele swobodniej, kiedy komunikacja nie jest niczym zaburzona. Dodatkowo łatwiej jest wszystkim zaproszonym sięgać po potrawy przygotowane przez gospodarzy.

Okrągły stół także może być modelem rozkładanym, dzięki czemu znacząco może on powiększyć swoją powierzchnię. To rozwiązanie idealne na wypadek na przykład Świąt. Okrągły stół pasuje do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim, rustykalnym. Sprawdzi się także we wnętrzach skandynawskich. Najlepiej prezentuje się on w wersji białej, która podkreśla jego lekkość.

... więcej

Moda na portale kominkowe

Moda na portale kominkowe

Portale kominkowe – co to jest

Portale kominkowe to coraz bardziej modne zastąpienie dla tradycyjnego kominka szczególnie w miejscach, w których nie może być zainstalowana jego tradycyjna wersja. Portale kominkowe dostępne w naszym sklepie wzorowane są na modelach angielskich i francuskich.

Atrapy kominkowe są tworzone z naturalnego drewna. Uzupełnić je można za pomocą wstawienia do środka dużych świec. Dzięki temu dadzą one efekt prawdziwego ognia. Udekorować można również półkę stworzoną przez atrapę. Wówczas ostateczny efekt będzie jeszcze bardziej dekoracyjny. Prosty, drewniany portal sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, skandynawskich albo prowansalskich. Jego dekoracyjna, rozbudowana wersja będzie idealnie pasować do stylu shabby chic i klasycznego. Najbardziej popularne są portale kominkowe w kolorze białym. Nie znaczy to oczywiście, że nie można wykorzystać ich innych wersji kolorystycznych. Każdy wybierze coś idealnego dla siebie.

Dlaczego warto zamontować atrapę kominkową

Atrapy kominkowe mogą być zamontowane wszędzie. Wystarczy kawałek pustej, odpowiednio wyeksponowanej ściany. Atrapy najlepiej jest przymocować do muru. Tego typu rozwiązanie można wykorzystać we wszystkich budynkach wielorodzinnych, ale także w domach, w których montaż tradycyjnego kominka byłby bardzo kosztowny. Atrapa kominka z reguły nie pełni jakiejś konkretnej funkcji, jest to element typowo ozdobny w aranżacji wnętrza.

Montaż atrapy kominka nie potrzebuje wcześniejszego projektu i planu. Nie wymaga on także szybów kominowych. Takiego typu rozwiązanie jest używane wyłącznie w formie dodatkowej ozdoby i wypełnienia wnętrza mieszkania. Z pewnością wpływa na jego przytulność. Najczęściej we wnętrzu umieszcza się duże świece. Ale to nie koniec możliwości. Innym wyjściem jest skorzystanie z dekoracji w środku portalu. Bardzo oryginalnie wyglądają półki na książki, które wkłada się do środka obudowy.

Dlaczego portale kominkowe są tak modne i popularne? Cały sekret tkwi w prostocie ich montażu. Naturalne drewno sprawdzi się w każdym wnętrzu, dodając mu ciepła oraz przytulności.

 

... więcej

Meble loftowe

Meble loftowe

Meble loftowe – stylowe połączenie drewna z metalem

Styl loftowy w swoim założeniu nawiązuje do starych, pofabrycznych wnętrz, które zachowały swój surowy klimat. Tym, co go wyróżnia jest minimum użytych środków. Mebli oraz dodatków nie ma wiele. Meble loftowe to stylowe połączenie drewna z metalem, które świetnie pasuje do współczesnych pomieszczeń.

Czym charakteryzują się meble w stylu loftowym?

Meble w stylu loftowym przede wszystkim powinny być wykonane w oparciu o możliwie naturalne materiały. Dodatkowo często są one jeszcze specjalnie postarzane, aby tym lepiej pasowały do „historycznego” wnętrza. Każdy pojedynczy mebel loftowy ma nieco inny charakter, ale razem tworzą one przemyślaną całość.

Pasjonaci stylu loftowego sięgają po starsze meble, które odpowiednio zostają przerobione dla ich potrzeb. Ale meble loftowe mogą być również tworzone współcześnie, z wykorzystaniem drewna i metalu oraz ich niesamowitych połączeń.

Jakie materiały idealnie pasują do stylu loftowego?

Aranżacja wnętrz w stylu loftowym to przede wszystkim sięganie po naturalne materiały, głównie drewno, metal, szkło, a nawet beton. Przeszklone witryny, ale także proste, geometryczne kształty – to wyznaczniki tego stylu. Poszczególne materiały łączy się ze sobą, aby podkreślić ich piękno. Dotyczy to na przykład okuć w meblach loftowych, które mają jeszcze bardziej uwydatnione zawiasy i śruby. Wydaje się, że tego typu propozycje są bardzo surowe. Ale tak naprawdę ostatecznie wszystko zależy od dodatków.

Lekkie, ażurowe meble dobrze dzielą przestrzeń na strefy. W otwartych pomieszczeniach tworzą większą przytulność. Z kolei w małych wnętrzach nie przytłaczają. Meble drewniane z metalowymi elementami to także solidność i funkcjonalność. Łatwo jest je utrzymać w czystości, nie ma w nich zakamarków, w których zbiera się kurz. Jednocześnie są one lekkie. Ramka z metalu dodaje tym propozycjom wyrazistości. Wspaniale prezentują się w zestawieniu z blaszanymi dekoracjami, a także z tekstyliami z nadrukami nawiązującymi do stylu industrialnego.

... więcej

Jak dostosować wymiary stołu z drewna

Jak dostosować wymiary stołu z drewna

Stół to jeden z podstawowych mebli w każdym domu, wokół którego skupia się codzienne życie rodziny. Warto więc wybrać solidny, drewniany mebel, który wystarczy na lata, a do tego będzie on również ozdobą wnętrza. Dowiedz się, jak dobrać wymiary stołu do pomieszczenia.

Ilość miejsca dla jednej osoby

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru stołu, warto zastanowić się, ile osób będzie przy nim zasiadać na co dzień, a ile od święta. Przyjmuje się, że długość blatu dla jednej osoby, aby mogła ona swobodnie jeść, wynosi 60 centymetrów. Oczywiście większa swoboda jest jeszcze bardziej korzystna. Jednocześnie głębokość takiego blatu powinna oscylować w granicach 40 centymetrów. Na blacie nie może jednak zabraknąć miejsca na półmiski, czy ewentualną dekorację. Stół prostokątny o wymiarach 120-160 cm długości na 90 cm szerokości, jest przeznaczony dla sześciu osób.

Nie można zapomnieć również o wysokości stołu z drewna. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć wysokość krzeseł, a także wzrost domowników. Im wyższe osoby, tym blat powinien być wyżej zainstalowany, aby zapewnić wygodę. Optymalna wysokość stołu to 76-78 centymetrów.

Metraż pomieszczenia a wybór stołu do jadalni

Długość stołu w stosunku do ilości osób to jedna kwestia, ale nie wolno zapominać także o konieczności dobrania proporcjonalnego mebla w stosunku do rozmiaru pomieszczenia. Nieduży stół, na przykład o długości 150 centymetrów, przestanie być widoczny w przestronnym salonie. Jednocześnie jeszcze gorzej wygląda za duży, bardzo ciężki model ustawiony w małej klitce. Wówczas lepiej jest wybrać rozkładany stół rozkładany, który zwiększy rozmiar tylko wówczas gdy będzie to potrzebne. Mając do dyspozycji osobną jadalnię, podejmiesz inną decyzję, niż ustawiając stół w już zagospodarowanym salonie.

W małych pomieszczeniach sprawdzi się stół okrągły, pozbawiony ostrych krawędzi, a przez to bardziej ustawny. Dla czterech osób wystarczy średnica 100 centymetrów, dla sześciu – 120 centymetrów. Przy średnicy 160 centymetrów, wygodnie zasiądzie przy nim osiem osób. Stół wykonany z litego drewna to wysoka jakość i solidność, która w przypadku mebla tego typu jest widoczna już na pierwszy rzut oka.


                                                                    Paweł Borowy

... więcej

Meble drewniane - ekologiczne rozwiązanie

Meble drewniane - ekologiczne rozwiązanie

 

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, aby żyć w zgodzie ze środowiskiem i nie niszczyć zasobów naszej planety. Przekłada się to również na szereg działań proekologicznych, w tym na wybór produktów, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Jedną grupę spośród nich zajmują meble drewniane.

Czy drewno jest ekologiczne?

Drewno to surowiec naturalny, pochodzący ze źródeł odnawialnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, skąd konkretne drewno służące do wyrobu drewna pochodzi. Wybór egzotycznych gatunków, pochodzących z lasów tropikalnych i transportowanych do Polski, wcale się środowisku nie przysłuży. Nie tylko grozi prawdziwą katastrofą zachwiania biosystemu, ale także kumuluje niebezpieczny transport na długich dystansach. Najlepszym wyborem jest więc zdecydowanie się na producenta, który potrzebne drewno pozyskuje z lokalnych zasobów, gdzie lasy są poddawane racjonalnej gospodarce. Stąd częsty wybór mebli sosnowych. Sosna jest najpopularniejsza w polskich lasach, co przekłada się na atrakcyjną cenę gotowych mebli. Dotyczy to również innych gatunków drzew występujących naturalnie w Polsce.

Sposób wykonania mebli drewnianych

Sam materiał nie gwarantuje jednak ekologiczności końcowego wyrobu. Istotne znaczenie ma sposób jego produkcji. Należy zwrócić uwagę na produkty służące zabezpieczeniu gotowego mebla. Nie powinny one zawierać wszelkich niebezpiecznych dla środowiska substancji, takich jak formaldehyd. Najlepiej jest postawić na ekologiczne kleje, farby, olejowoski i lakiery. Takie zabezpieczenie nie tylko będzie lepsze ze względu na środowisko naturalne, ale także z uwagi na ludzkie zdrowie.

Przed zakupem mebli drewnianych warto sprawdzić, skąd producent pozyskuje swój surowiec, a także w jaki sposób wykonuje poszczególne modele. Meble drewniane są trwałe i ponadczasowe, to znaczy, że wystarczą na dłużej, i zminimalizują ilość odpadów. Po latach łatwo jest je także przetworzyć, a więc nie staną się śmieciami zanieczyszczającymi naszą planetę. To wybór odpowiedni dla osób, które zwracają uwagę na proekologiczność swoich działań.

                                                                                 Paweł Borowy

... więcej

Dlaczego drewno jest tak ważne dla człowieka

Dlaczego drewno jest tak ważne dla człowieka

 

Drewno to surowiec uzyskiwany w sposób naturalny, za sprawą ścięcia drzewa i jego późniejszej obróbki. Stanowi ono powszechnie stosowaną grupę materiałów konstrukcyjnych. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz – już wówczas drewno było materiałem wykorzystywanym w codzienności. Obok kamienia oraz gliny, to pierwszy materiał konstrukcyjny wykorzystywany na przykład do tworzenia domów.

Szacuje się, że obecnie na świecie występuje 4 tysiące gatunków drzew, które mają znaczenie użytkowe ze względu na jakość pozyskiwanego z nich materiału. Drewno jest surowcem odnawialnym. Dlatego tak istotna jest troska o jego odpowiedni bilans w przyrodzie. Jednocześnie ten surowiec odtwarzany jest bez jakiekolwiek obciążania środowiska, przy wykorzystaniu jedynie procesu fotosyntezy. Stąd tak istotna rola prowadzonej racjonalnie gospodarki leśnej, która zapobiega wszelkim niedoborom. Meble drewniane to wyroby trwałe, długo opierające się procesom starzenia. Dodatkowo ten materiał umożliwia stosunkowo łatwą obróbkę i uzyskanie w ten sposób różnorodnych form i wzorów. Nic nie jest w stanie zastąpić drewna przy produkcji celulozy oraz papieru.

Dla człowieka duże znaczenie ma proces spalania drewna, które nie przyczynia się do naruszenia bilansu dwutlenku węgla. Dodatkowo wszelkie drewniane pozostałości, takie jak trociny oraz wióry, to pełnowartościowy produkt energetyczny. Drewno więc nie pozostawia po sobie żadnych pamiątek w formie odpadów. Drewno kumuluje ciepło – drewniane domy pozostają przyjemnie chłodne latem i dobrze utrzymują temperaturę zimą. Także meble drewniane i inne wyroby z tego materiału pozwalają na uzyskanie trwałego i pięknego wyglądu, o niezwykle szlachetnej linii.

Od innych materiałów używanych w budownictwie i sztuce użytkowej, odróżnia drewno przede wszystkim jego biologiczne pochodzenie, a co za tym idzie – konieczność jego odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie uległo ono wpływom wody, owadów, warunków atmosferycznych etc. Prawidłowa obróbka tego szlachetnego tworzywa jest zatem bardzo istotna.

                                                                                     Paweł Borowy

... więcej

Meble lakierowane

Meble lakierowane

Meble drewniane lakierowane

Meble drewniane mogą być wykończone na różnorodne sposoby. Jednym z nich jest ich polakierowanie. Chociaż powszechnie kojarzy się to z pozostawieniem błyszczącej powierzchni na meblu, to nie zawsze tak jest. Dostępne są także lakiery matowe, które nie powodują tego efektu.

Meble lakierowane zalety

Meble drewniane lakierowane są przede wszystkim dobrze zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych. Lakierowanie drewna to najbardziej tradycyjny sposób na jego wykończenie. Takie meble wykorzystywane są w wielu domach od lat. Lakier na powierzchni drewna wytwarza cieniutką osłonę, która skutecznie ogranicza kontakt naturalnego materiału z czynnikami zewnętrznymi.

Lakierowane meble są mniej podatne na zarysowania. Takie meble drewniane jest także łatwiej czyścić. Warto pamiętać, aby w tym celu używać wilgotnej, a nie mokrej szmatki.

Przy produkcji mebli drewnianych sięga się obecnie po produkty ekologiczne. Nie mają one wiele wspólnego z tradycyjnym lakierem, który wydzielał duszący zapach i długo schnął. Nowoczesne meble lakierowane są także hipoalergiczne. To dobra wiadomość na przykład dla rodziców małych dzieci.

Meble lakierowane pozwalają na długi czas użytkowania bez konieczności przeprowadzania renowacji. Jednak niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku drewnianych przedmiotów zabezpieczonych także w inny sposób, taka renowacja po pewnym czasie jest konieczna. Nie jest ona jednak bardzo problematyczna, co z pewnością jest plusem.

Meble lakierowane – minusy

Minusy mebli lakierowanych nie przesłaniają ich zalet, ale z pewnością istnieją. Lakiery, zwłaszcza te z połyskiem, to prawdziwe utrapienie dla osób obsesyjnie dbających o czystość. Po prostu bardziej widoczne stają się na nich wszystkie zabrudzenia, także kurz. Błyszczący lakier podkreśla także zarysowania, jeżeli takowe się zdarzą. Dużo zależy w tym przypadku od wybrania dobrej jakości produktu.

Meble lakierowane są bardzo urokliwe. Pasują do nowoczesnych wnętrz. Wybór takiego rodzaju wyposażenia zdradza zamiłowanie do troski o każdy szczegół domu lub mieszkania.

                                                         Paweł Borowy

... więcej

Naturalne wady drewna

Naturalne wady drewna

Drewno to naturalny surowiec, który jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym przez człowieka. To także podstawa do produkcji mebli drewnianych. Planujesz zakup przedmiotów wykonanych z tego surowca? W taki razie musisz wiedzieć wszystko o naturalnych wadach drewna. Warto je znać, ponieważ zazwyczaj nie są one objęte gwarancją.

Rysy, pęknięcia i kieszenie żywiczne

Rysy i pęknięcia pojawiają się na drewnie na skutek działania warunków atmosferycznych, zmiany temperatury a  także wilgotności powietrza. Takie wady z pewnością wpływają na estetykę mebla, ale jednocześnie w większości przypadków nie sprawiają, że obniżona zostaje trwałość przedmiotów. Innym rodzajem wady naturalnej drewna, którą obserwuje się szczególnie w przypadku drewna pozyskiwanego z drzew iglastych, są kieszenie żywiczne oraz wycieki żywicy.  Czasami są one widoczne od razu, czasami ujawniają się dopiero pod wpływem warunków atmosferycznych. Podobnie jak ryski, nie obniżają one trwałości mebla. Takie wady można usunąć, wykorzystując terpentynę albo pozbyć się ich mechanicznie ostrym narzędziem.

Wahania wymiarów drewna wynikają bezpośrednio z jego higroskopijności. Materiał naturalny w końcu cały czas pobiera oraz oddaje wilgoć z otoczenia, przez co w niektórych przypadkach wymiary mogą się nieco różnić.

Zmiany koloru mebli drewnianych

Przebarwienia są z pewnością tą wadą, której obawia się wielu użytkowników mebli drewnianych. Szczególnie narażone są na nią przedmioty wystawione na bezpośrednie działanie promieni UV. Aby zabezpieczyć naturalny materiał przed przebarwieniami, pokrywa się go specjalną ochronną warstwą, na przykład woskiem. Impregnacja wpływa również na zachowanie wizualnych atrybutów na dłużej. Dotyczy to również różnic w odcieniach drewna. Zdarza się bowiem, że kolor poszczególnych kawałków drewna nie jest jednolity, czasami jest tak nawet w przypadku jednego kawałka. To tylko podkreśla jego walory.

Sęki to naturalne elementy drewna, w końcu ten materiał jest niejednolity. Zdrowe sęki nie tylko nie obniżają wytrzymałości drewnianych mebli, ale także dodają im uroku i indywidualnego charakteru.

Naturalne wady drewna tak naprawdę nie mogą być nawet uznawane za wady sensu stricto. W końcu to one sprawiają, że ten materiał ma własny charakter i walory, a meble drewniane są tak nietuzinkowe.

                                                                                    Paweł Borowy

... więcej

Suszenie drewna w komorach

Suszenie drewna w komorach

 

Drewno, które zostało wstępnie pozbawione nadmiaru wilgoci poprzez suszenie naturalne, następnie najczęściej suszy się w specjalnych suszarniach. Dzięki temu zyska ono odpowiednią wilgotność do tworzenia mebli drewnianych.

Drewno przeznacza się do dalszej obróbki najczęściej, gdy jego wilgotność nie przekracza 10%. W tym celu producenci sięgają po specjalne suszarki do drewna, które wykorzystują różnorodne sposoby. Celem takiego suszenia jest uzyskanie materiału wysokiej jakości, dlatego technologia ma tak doniosłe znaczenie.

Suszarki korzystające z cyrkulacji powietrza

Najbardziej popularne i rozpowszechnione są suszarki korzystające w swojej pracy z cyrkulacji powietrza. Wśród nich wymienić można także kilka podkategorii: suszarki konwekcyjne, w tym typu komorowego i kondensacyjnego, a także aerodynamicznego oraz suszarki ciągłego działania, tak zwane tunelowe.

Suszarki komorowe

Drewno w suszarkach komorowych musi być odpowiednio ułożone. Najczęściej w tym celu korzysta się z palet albo z wózka szynowego. Materiał wprowadza się do komory, a następnie bardzo szczelnie ją zamyka. Współcześnie w wielu przypadkach sam proces suszenia jest zautomatyzowany i pilnuje go komputer. To ważne, aby suszenie komorowe miało swoje określone fazy, dzięki czemu jakość pozyskanego surowca będzie nienaganna.

Sam proces polega na wprowadzeniu powietrza do komory, a następnie jego poruszaniu przy pomocy wentylatorów. Nowoczesne suszarnie pozwalają na regulację temperatury oraz wilgotności. Dzięki temu wydajnie można przenosić ciepło ze specjalnego grzejnika do wnętrza drewna, odbierając jednocześnie jego wilgotność. Cały proces dzieli się zasadniczo na pięć faz. Sam proces wstępny przebiega w temperaturze 35 stopni Celsjusza. Temperaturę suszenia właściwego dobiera się już bezpośrednio do gatunku drewna. Na końcu materiał trzeba jeszcze sezonować oraz wystudzić, dzięki czemu zapobiega się jego pękaniu, a efektem są trwałe meble drewniane.

 

Suszenie drewno w suszarniach to obecnie najbardziej popularny sposób na uzyskanie materiału służącego do produkcji mebli drewnianych. Aby jednak z nich odpowiednio korzystać, wymagana jest naprawdę szeroka wiedza, dzięki której drewno nie popęka lub nie zostanie uszkodzone w żaden inny sposób. Poszczególne rodzaje suszarni dobiera się również w zależności od konkretnego gatunku drewna albo na przykład jego ilości.

... więcej

Naturalne suszenie drewna

Naturalne suszenie drewna

 

Suszyć drewno można na kilka sposobów. Wyróżnia się między innymi suszenie naturalne (na powietrzu), a także sztuczne przy udziale kilku typów suszarni, czemu poświęcimy osobny wpis.

Czemu służy naturalne suszenie drewna?

Aby drewno miało odpowiednią wartość użytkową, co ma duże znaczenie zwłaszcza w kontekście wykorzystywania go do wyrobu mebli drewnianych, musi przejść odpowiedni proces suszenia. Dzięki niemu tarcica zyskuje wilgotność, która jest porównywalna do wilgotności finalnej. Suszenie wpływa również na trwałość wyrobu, ponieważ dzięki niemu drewno twardnieje. Taki materiał jest również łatwiej obrobić, a drewno zyskuje odporność na działanie czynników biotycznych i abiotycznych. Meble drewniane muszą więc zostać wykonane z odpowiednio wysuszonego drewna, aby cechowały się wysoką jakością.

Przebieg suszenia drewna metodą naturalną

Najogólniej ujmując tę kwestię, suszenie polega na wyciągnięciu wilgoci naturalnie znajdującej się w drewnie, z jego warstw głębszych, na powierzchnię. Samo przemieszczanie się wilgoci jest procesem długotrwałym, natomiast odprowadzenie wody z powierzchni drewna przebiega stosunkowo szybko.

W tym procesie wyróżnić można aż cztery fazy. Na początku zostaje odparowana wolna woda z przypowierzchniowych warstw materiału. Następie postępuje obniżanie wilgotności drewna w jego najbardziej zewnętrznych warstwach, a później także środkowych. Końcowy etap to równowaga higroskopijna najbardziej zewnętrznych warstw z otoczeniem.

Naturalne suszenie w obecnych warunkach następuje poprzez ułożenie tarcicy w tak zwane sztaple. Poszczególne kawałki są poukładane jeden na drugim, a pomiędzy  nimi znajdują się przekładki. Taki model suszenia przeprowadza się na wolnym powietrzu, w odpowiednich warunkach, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Oczywiście najlepiej, kiedy w trakcie suszenia dni są suche, ciepłe oraz wietrzne. Nad drewnem musi znajdować się dach, który zabezpiecza je przed deszczem, ale także intensywnym słońcem. Musi być ono również zabezpieczone od podłoża. Sprawdzą się legary na żwirze.

Z pewnością minusem sezonowania drewna jest jego długość. Zazwyczaj taki sposób suszenia trwa (w zależności od gatunku) od 6 do 24 miesięcy, co jest kłopotliwe ze względów ekonomicznych. Z tego powodu współcześnie coraz częściej sięga się po suszenie sztuczne, to znaczy z wykorzystaniem odpowiednich suszarni. Ono także zapewnia odpowiedni materiał do produkcji mebli drewnianych.

... więcej

Meble brzozowe

Meble brzozowe

 

Meble brzozowe to wyjątkowa jakość, elegancja oraz finezja, dzięki którym są to produkty coraz chętniej wykorzystywane do urządzenia swojego wnętrza, również przez Polaków. Nie są one tak popularne, jak sosna, ale mimo wszystko jest to z pewnością gatunek drewna, któremu warto się bliżej przyjrzeć.

Meble brzozowe – cena

Cena mebli brzozowych wynika z jednej strony z ceny materiału, jakim jest drewno brzozowe, ale z drugiej także z trudności z jego obróbką. Wynika z tego ostateczna wartość gotowych mebli, nieco wyższa, niż ma to miejsce w przypadku wyrobów sosnowych. Kto jednak zdecyduje się na taki zakup, z pewnością nie będzie tego żałował. Meble brzozowe są wyjątkowe za sprawą swojego bardzo interesującego rysunku słojów, który z pewnością różni się od wyrobów sosnowych. Delikatny kolor drewna brzozowego to kolejny plus, koło którego nie przejdzie obojętnie żaden miłośnik dobrego stylu. Jest on dość stonowany, można go nawet nazwać chłodnym.

Meble brzozowe – jaki styl wybrać?

Meble brzozowe doskonale prezentują się w nieco surowej, prostej stylistyce. Brzoza to drewno pasujące do nowoczesnych mebli, z masywnymi blatami i bokami. Warto pamiętać, że meble brzozowe są bardzo wytrzymałe. Ten gatunek cechuje się dużą twardością. Z tego powodu meble brzozowe mogą być umieszczone także w domach, w których przebywają małe dzieci lub zwierzęta. Są one bowiem wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania oraz obicia, a wykonane z nich nawet duże konstrukcje, nie grożą złamaniem. Dlatego nie ma niebezpieczeństwa szybkiego uszkodzenia nowego nabytku. Oczywiście drewnianą powierzchnię należy odpowiednio zabezpieczyć, producenci używają w tym celu ekologicznego wosku albo przezroczystego lakieru.

Meble brzozowe są łatwe w pielęgnacji, mogą być także pokryte farbą w dowolnym kolorze, dzięki czemu nie jest problemem dopasowanie ich do konkretnego stylu i kolorystyki wnętrza. Białe meble z drewna to w końcu bardzo modny element wyposażenia mieszkania lub domu. Po zakupie mebli brzozowych z pewnością można odetchnąć z ulgą na kilka lat – to zakup który na długo będzie cieszył oko, a przy okazji także portfel swojego posiadacza.

                                                                              Paweł Borowy

... więcej

Meble sosnowe - dlaczego są tak popularne w Polsce

Meble sosnowe - dlaczego są tak popularne w Polsce

 

Meble sosnowe zdecydowanie wiodą prym wśród meblarskich wyborów Polaków w kategorii mebli drewnianych. Z czego wynika tak olbrzymia ich popularność? Z pewnością jedną z kluczowych cech jest stosunkowo niska cena, przyjazna dla portfeli większości kupujących. Zdradzamy tajniki mebli sosnowych.

Dlaczego meble sosnowe są najtańsze?

Najbardziej korzystna cena mebli sosnowych wynika bezpośrednio z szerokiej dostępności sośniny. Niewątpliwie jest to gatunek drzewa królujący w polskich lasach. Jej szczególna popularność przypadała na lata 90-te, a więc współcześnie dawne sadzonki wyrosły już na wysokie drzewa, dzięki czemu aż 70% drzew w polskich lasach to właśnie sosna.

Ten gatunek drewna jest także najchętniej wykorzystywany w branży meblarskiej. Materiał jest łatwo dostępny, a dodatkowo jest on łatwy w obróbce. Sosna to drewno miękkie, ale jednocześnie wystarczająco wytrzymałe, aby na jego bazie tworzyć meble na lata.

Jakie meble wybrać?

Przystępność cenowa mebli sosnowych to klucz do ich popularności. Można to nawet porównać do cen mebli wykonanych z płyty MDF. Jednocześnie chyba nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że meble drewniane to nie tylko lepszy wygląd, ale i lepsza wytrzymałość i naturalny zapach, przez co znudzą się po zdecydowanie dłuższym czasie. Jednocześnie jest to materiał łatwo poddający się zabiegom stolarskim. Na jego bazie stworzyć można naprawdę różnorodne w formie wyroby. Meble sosnowe mogą być z jednej stronie naprawdę proste, dzięki czemu pasują do stylu skandynawskiego czy minimalistycznego, ale mogą być także dużo bardziej wymyślne, pasujące do stylu shabby chic. Łatwość obróbki sprawia, że są to najczęściej wyroby na najwyższym poziomie, z troską o każdy detal.

Meble sosnowe mogą być bardzo różnorodne, aby jak najlepiej sprostać gustom kupujących. W Polsce jest to zdecydowanie najbardziej popularny gatunek drewna wykorzystywany w meblarstwie, oferowany przez wiele sklepów. Ale również w przypadku mebli sosnowych nie należy zapominać o jakości wyrobów i tym kierować się przed zakupem.

                                                                         Paweł Borowy

... więcej

Meble woskowane: wady i zalety

Meble woskowane: wady i zalety

 

W celu dokładnego zabezpieczenia mebli drewnianych, już od setek lat stosowano wosk. Oczywiście z czasem jego skład został bardzo zmodyfikowany, dlatego współcześnie jego użycie jest o wiele prostsze, daje także świetny efekt wizualny, a pielęgnacja mebli woskowanych nie sprawia problemu. Woskowane meble ładnie pachną i nabierają bardzo szlachetnego połysku.

Zalety mebli woskowanych

Drewniane meble pokryte woskiem są odpowiednio chronione i pielęgnowane. Drewno zostaje w ten sposób zabezpieczone przed wpływem wilgoci. Zyskuje także satynową gładkość bez wpływu na wygląd mebla, na przykład rysunek słojów na jego powierzchni. Pogłębieniu ulega naturalny kolor.

Wosk niejednokrotnie stosuje się jako zabezpieczenie do niedużych rys oraz ubytków, jakie mogą się wytworzyć na powierzchni mebla. Produkt ten skutecznie wypełni niewielką szczelinę, ale istotne jest by dobrać go idealnie pod kolor mebla. Zbyt ciemny będzie się prezentował nieestetycznie.

To produkt naturalny, a więc meble drewniane woskowane zyskują właściwości antystatyczne – na ich powierzchni mniej osadza się kurz i łatwo jest go usunąć.  Jeżeli po jakimś czasie powierzchnia mebla straci odrobinę na połysku, nie trzeba z niej usuwać poprzednich warstw, szlifować, etc. Wystarczy jedynie nałożenie kolejnej warstwy wosku, co jest olbrzymim plusem.

Wady mebli woskowanych

Meble woskowane mają wiele zalet i w zasadzie jedną wadę: do ich pielęgnacji należy stosować specjalne preparaty, najlepiej takie, które są wzbogacone o naturalny wosk. Na szczęście wybór mleczek jest bardzo duży, chociaż takie środki są nieco droższe, niż uniwersalne preparaty do mebli. Po takim zabiegu meble będą wyglądały jak nowe, odzyskają satynową gładkość i szlachetny połysk. Warunkiem jest oczywiście zakup mebli woskowanych od uznanego producenta, dbającego o jakość materiału.

Meble woskowane to szlachetny element wyposażenia wnętrz, który z powodzeniem stosować można w domach urządzonych w sposób tradycyjny oraz w tych nieco bardziej ekstrawaganckich. Ich delikatny połysk nie będzie się mocno rzucał w oczy, a jednocześnie wosk świetnie zabezpieczy drewno i jest środkiem naturalnym.

                                                                                           Paweł Borowy

... więcej

Meble sosnowe góralskie

Meble sosnowe góralskie

Meble sosnowe w góralskim stylu to nasza najnowsza kolekcja mebli sosnowych. Meble charakteryzują się stylem zakopiańskim oraz zdobieniami w postaci parzenic. Meble idealnie komponują się w tradycyjne góralskie pomieszczenia ja również jako akcent góralski w nowoczesnych wnętrzach.


zobacz całą kolekcję

... więcej

Klejenie drewna

Klejenie drewna

 

Klejenie drewna to jedna z metod na jego trwałe połączenie. W stolarstwie popularnie nazywa się taki materiał klejonką. Jest to produkt często wykorzystywany do produkcji mebli z drewna litego, o wiele rzadziej łączy się w ten sposób płyty MDF.

Czym jest drewno klejone?

Drewno klejone można uzyskać na kilka sposobów.  Pierwsza jest używana przez amatorów w warunkach domowych i polega na łączeniu ze sobą elementów dzięki używaniu specjalnych ścisków. W dużych zakładach w tym celu stosuje się specjalne prasy o olbrzymiej sile nacisku. Bez względu na technologię, do klejenia drewna zawsze używa się klejów wodoodpornych, dzięki czemu ten materiał jest odporny na mycie, czy na przykład używanie past do pielęgnacji. Co ważne, klejonka może być poddana dalszej obróbce. Dzięki temu meble drewniane mogą mieć na przykład efektowne toczenie.

Drewno klejone wykorzystuje się przede wszystkim w meblarstwie. Drewniane meble, podłogi oraz schody bardzo często są wytwarzane właśnie z tego materiału. Taki sposób jego pozyskiwania sprawia, że materiał jest bardzo wytrzymały, dlatego jest tak chętnie wybierany. Niektóre rodzaje klejonki świetnie sprawdzą się jako meble kuchenne i łazienkowe, jest to więc bardzo uniwersalny produkt.

Rodzaje drewna klejonego

Klejonkę różnicuje się za sprawą różnic na przykład w technice jej wykonania. W tym przypadku możemy mówić o klejonce litej oraz stworzonej dzięki mikrowczepom. Zastosowanie ma również klejonka twardzielowa, do której produkcji używa się tylko twardzieli, sztorcowa ora trójwarstwowa. Ten ostatni rodzaj chętnie wykorzystuje się w przypadku drewnianych mebli i nie tylko, które muszą być szczególnie odporne na wzmożoną wilgoć.

Ostateczna cena klejonki uzależniona jest od gatunku drewna, które posłużyło do jej wykonania. Płyta sosnowa jest tańsza, wykonana z dębu – kilkukrotnie droższa.

Istnieje duża różnorodność materiałów, które poddawać można procesowi klejenia w przemyśle drzewnym. Za sprawą tego, w poszczególnych gałęziach tego przemysłu, proces klejenia przebiega w odmienny sposób. Drewno klejone przy zastosowaniu odpowiedniej technologii jego wytworzenia, jest bardzo trwałe i odporne na wypaczenie.

Klejenie drewna

Klejenie drewna to jedna z metod na jego trwałe połączenie. W stolarstwie popularnie nazywa się taki materiał klejonką. Jest to produkt często wykorzystywany do produkcji mebli z drewna litego, o wiele rzadziej łączy się w ten sposób płyty MDF.

Czym jest drewno klejone?

Drewno klejone można uzyskać na kilka sposobów.  Pierwsza jest używana przez amatorów w warunkach domowych i polega na łączeniu ze sobą elementów dzięki używaniu specjalnych ścisków. W dużych zakładach w tym celu stosuje się specjalne prasy o olbrzymiej sile nacisku. Bez względu na technologię, do klejenia drewna zawsze używa się klejów wodoodpornych, dzięki czemu ten materiał jest odporny na mycie, czy na przykład używanie past do pielęgnacji. Co ważne, klejonka może być poddana dalszej obróbce. Dzięki temu meble drewniane mogą mieć na przykład efektowne toczenie.

Drewno klejone wykorzystuje się przede wszystkim w meblarstwie. Drewniane meble, podłogi oraz schody bardzo często są wytwarzane właśnie z tego materiału. Taki sposób jego pozyskiwania sprawia, że materiał jest bardzo wytrzymały, dlatego jest tak chętnie wybierany. Niektóre rodzaje klejonki świetnie sprawdzą się jako meble kuchenne i łazienkowe, jest to więc bardzo uniwersalny produkt.

Rodzaje drewna klejonego

Klejonkę różnicuje się za sprawą różnic na przykład w technice jej wykonania. W tym przypadku możemy mówić o klejonce litej oraz stworzonej dzięki mikrowczepom. Zastosowanie ma również klejonka twardzielowa, do której produkcji używa się tylko twardzieli, sztorcowa ora trójwarstwowa. Ten ostatni rodzaj chętnie wykorzystuje się w przypadku drewnianych mebli i nie tylko, które muszą być szczególnie odporne na wzmożoną wilgoć.

Ostateczna cena klejonki uzależniona jest od gatunku drewna, które posłużyło do jej wykonania. Płyta sosnowa jest tańsza, wykonana z dębu – kilkukrotnie droższa.

Istnieje duża różnorodność materiałów, które poddawać można procesowi klejenia w przemyśle drzewnym. Za sprawą tego, w poszczególnych gałęziach tego przemysłu, proces klejenia przebiega w odmienny sposób. Drewno klejone przy zastosowaniu odpowiedniej technologii jego wytworzenia, jest bardzo trwałe i odporne na wypaczenie.

                                                                        Paweł Borowy

... więcej

Meble okleinowane

Meble okleinowane

 

Meble w okleinie naturalnej mają bardzo różnorodne wybarwienie słojów. Dzięki temu osiągnąć można oryginalną barwę oraz indywidualny wygląd mebla. Meble wykonane z okleiny naturalnej bardzo różnią się od tej w sztucznej. Naturalny odcień ożywia meble. Dodatkowo taka propozycja jest pełna ciepła, tworzy przyjemną, domową atmosferę.

Wpływ światła na meble okleinowe

Jeżeli chodzi o wygląd mebli okleinowych, najważniejszą rolę odgrywa przy nich światło, a w zasadzie kilka pierwszych tygodni ich użytkowania. Na samym początku nie należy stawiać na świeżo zakupionym stole żadnych ozdób ani też naczyń na dłużej. Czas około pierwszego miesiąca ekspozycji na światło sprawia, że od takich dodatków mogą pojawić się odbarwienia na powierzchni okleiny. Może się zdarzyć, że wybarwienie mebli w tym czasie delikatnie się zmieni. To tym lepiej! Nowy zakup szybko upodobni się do drewnianych mebli w pomieszczeniu na skutek podobnego wpływu światła słonecznego. Warto także pamiętać, że meble okleinowe są wrażliwe na ciepło. Z tego powodu nie można stawiać ich w pobliżu jego źródeł, na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika lub kominka.

Meble okleinowe – pielęgnacja

Pielęgnacja mebli okleinowych powinna się odbywać bez wykorzystywania nadmiernych ilości cieczy. Woda w za dużych ilościach może powodować powstanie bardzo nieestetycznych odbarwień na ich powierzchni. Rozlaną wodę należy jak najszybciej zetrzeć i to do sucha. Dodatkowo każde ewentualne plamy należy zmywać z mebla bardzo delikatnymi środkami. Do ich nakładania zawsze trzeba używać miękkich szmatek, które nie porysują powierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które są dedykowane do mebli okleinowych. Zawsze można także wykorzystać po prostu wodę z płynem do mycia naczyń albo wodę z mydłem.

Wszelkiego typu podkładki są z pewnością sprzymierzeńcami mebli okleinowych. Delikatne się z nimi obchodzenie z pewnością zaowocuje wspaniałym wyglądem na lata. Podstawą jest niestawianie gorących naczyń bezpośrednio na powierzchni mebli i ogólne uważanie, na przykład nieprzesuwanie po ich powierzchni bardzo ciężkich przedmiotów. Ale takie zalecenia dotyczą niemalże każdych mebli.


                                                                                    Paweł Borowy

... więcej

Meble Olejowane

Meble Olejowane

 

Meble wykonane z drewna surowego, pomimo że mają pozostać jak najbardziej naturalne, to muszą zostać również zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych. Najważniejszą kwestią jest takie zabezpieczenie surowego drewna, aby pozwolić mu na swobodne oddychanie. Meble olejowane to wyrób ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i pięknie się prezentujący.

Zalety drewnianych mebli olejowanych

Olejowanie można przeprowadzić nawet na meblach narażonych na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych, na przykład tarasowych. Sposób olejowania i środek dopasowuje się do koloru i gatunku drewna, aby nie zmienić jego naturalnych właściwości. Meble olejowane pozostają matowe (w przeciwieństwie do lakierowanych), a do tego zyskują przyjemną w dotyku, satynową powłokę. Takie działanie chroni dostatecznie drewno przed wodą oraz promieniowaniem UV. Meble drewniane olejowane sprawdzą się nawet w łazience lub w kuchni, czyli w miejscach szczególnie narażonych na wpływ wilgoci. Dodatkową zaletą olejowania jest z pewnością jego antystatyczność. Poddane mu przedmioty nie przyciągają kurzu i zachowują piękny wygląd na dłużej.

Pielęgnacja mebli olejowanych

O meble olejowane należy odpowiednio zadbać, aby zachowały swoje właściwości na dłużej. Przede wszystkim należy je czyścić przed każdym olejowaniem. Idealnie w tym celu sprawdzi się specjalny preparat przeznaczony do tego typu mebli. Olejowanie powinno się wykonywać systematycznie, ponieważ drewno ma tendencje do wchłaniania oleju do swojej głębi. Na przedmioty rzadko użytkowane, takie jak na przykład szafy, olej nakładać się powinno rokrocznie albo nawet rzadziej. Przed nałożeniem oleju na całą powierzchnię mebla, należy go sprawdzić w jakimś mniej widocznym miejscu. Odpowiedni preparat do pielęgnacji mebli olejowanych, usunie z ich powierzchni połysk.

Dla mebli olejowanych szczególnie groźny jest kontakt z alkoholem, który ma tendencje do odbarwiania ich powierzchni. Dlatego lepiej jest uważać i starannie sprawdzać opakowania wszystkich środków używanych do drewnianych mebli.

                                                           Paweł Borowy

... więcej

O sinieniu drewna

O sinieniu drewna

Sinizna drewna

Sinizna drewna to jedna z jego wad, należąca do grupy związanej z nieprawidłowym jego zabarwieniem. Tym mianem bywają określane wszelkiego typu smugi oraz plamy, mogące przyjąć najróżniejszą wielkość i kształt. Najczęściej sinizna pojawia się w formie szarej, aż do czarnej.

Skąd bierze się sinizna?

Sinizna drewna to skutek działania grzybów należących do rodziny workowców oraz do grzybów niedoskonałych. Proces porażenia zarodnikami grzybni następuje w momencie, kiedy drewno zostaje zranione albo gdy dochodzi do odsłonięcia drewna bielastego po usunięciu kory. Problem ten dotyczy także świeżo wyprodukowanej tarcicy oraz drewna okrągłego. W szczególnych przypadkach może wystąpić także na drewnie konstrukcyjnym.

Przyczyną rozwoju zarodników jest wysoka wilgotność we wnętrzu drewna. Problem ten nie dotyczy więc drewna odpowiednio przeschniętego. Stąd duże znaczenie ma sposób przechowywania i sezonowanie tego materiału.

Sinizna a meble drewniane

Sinizna wpływa przede wszystkim na estetyczną wartość drewna. Ciemne plamy i przebarwienia z pewnością nie poprawiają wyglądu mebli drewnianych. Raczej nie obniża ona jego właściwości mechanicznych. Dodatkowo taki materiał trudniej jest jednak prawidłowo zaimpregnować olejem, gdyż słabo wnika on do jego struktury. Niewielkie uszkodzenia ścian komórkowych drewna, które pojawiają się na skutek działalności zarodników, mogą sprzyjać rozwojowi innych gatunków grzybów, tym razem powodujących zgniliznę. Może to doprowadzić do powolnego rozkładania się drewna.

Sinizna w meblarstwie, ale oczywiście nie tylko, jest zjawiskiem negatywnym. Dlatego dobierając drewno, z którego mają zostać wykonane meble, należy je dokładnie obejrzeć i ocenić również pod kątem takiego zarażenia. Sinizny można się pozbyć dzięki obróbce mechanicznej. Przebarwienia są niwelowane poprzez struganie i szlifowanie. Jest to jednak oczywiście dodatkowa praca, przy której utrata materiały jest znaczna. Jeżeli sinizna dotknęła głębokich rejonów drewna, w niektórych przypadkach jedyną możliwością jest jego wybielenie, za sprawą preparatów chemicznych. Takie działanie, o ile jest przeprowadzone zgodnie z zaleceniami, nie powinno wpływać na właściwości drewna.

Sinizna drewna

Sinizna drewna to jedna z jego wad, należąca do grupy związanej z nieprawidłowym jego zabarwieniem. Tym mianem bywają określane wszelkiego typu smugi oraz plamy, mogące przyjąć najróżniejszą wielkość i kształt. Najczęściej sinizna pojawia się w formie szarej, aż do czarnej.

Skąd bierze się sinizna?

Sinizna drewna to skutek działania grzybów należących do rodziny workowców oraz do grzybów niedoskonałych. Proces porażenia zarodnikami grzybni następuje w momencie, kiedy drewno zostaje zranione albo gdy dochodzi do odsłonięcia drewna bielastego po usunięciu kory. Problem ten dotyczy także świeżo wyprodukowanej tarcicy oraz drewna okrągłego. W szczególnych przypadkach może wystąpić także na drewnie konstrukcyjnym.

Przyczyną rozwoju zarodników jest wysoka wilgotność we wnętrzu drewna. Problem ten nie dotyczy więc drewna odpowiednio przeschniętego. Stąd duże znaczenie ma sposób przechowywania i sezonowanie tego materiału.

Sinizna a meble drewniane

Sinizna wpływa przede wszystkim na estetyczną wartość drewna. Ciemne plamy i przebarwienia z pewnością nie poprawiają wyglądu mebli drewnianych. Raczej nie obniża ona jego właściwości mechanicznych. Dodatkowo taki materiał trudniej jest jednak prawidłowo zaimpregnować olejem, gdyż słabo wnika on do jego struktury. Niewielkie uszkodzenia ścian komórkowych drewna, które pojawiają się na skutek działalności zarodników, mogą sprzyjać rozwojowi innych gatunków grzybów, tym razem powodujących zgniliznę. Może to doprowadzić do powolnego rozkładania się drewna.

Sinizna w meblarstwie, ale oczywiście nie tylko, jest zjawiskiem negatywnym. Dlatego dobierając drewno, z którego mają zostać wykonane meble, należy je dokładnie obejrzeć i ocenić również pod kątem takiego zarażenia. Sinizny można się pozbyć dzięki obróbce mechanicznej. Przebarwienia są niwelowane poprzez struganie i szlifowanie. Jest to jednak oczywiście dodatkowa praca, przy której utrata materiały jest znaczna. Jeżeli sinizna dotknęła głębokich rejonów drewna, w niektórych przypadkach jedyną możliwością jest jego wybielenie, za sprawą preparatów chemicznych. Takie działanie, o ile jest przeprowadzone zgodnie z zaleceniami, nie powinno wpływać na właściwości drewna.

                                                                               Paweł Borowy

... więcej

Designerskie meble z drewna

Designerskie meble z drewna

Stec Design to marka powstała, by wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom naszych najbardziej wymagających klientów.  Osób ceniących wysoką jakość wykonania, oraz piękną formę mebli. Stec Design jest idealnym miejscem dla osób rozsmakowanych  w pięknie zaaranżowanych przestrzeniach, pragnących  „budować” aranżacje swych mieszkań  niepowtarzalnymi meblami.  To miejsce, w którym  spotykają się utalentowani projektanci, designerzy oraz architekci wnętrz. Zobacz na www.design.meblezdrewna.pl 

Designerskie meble z drewna

... więcej

Wilgotność drewna

Wilgotność drewna

Wilgotność drewna

Wilgotnością drewna nazywa się stosunek pomiędzy masą wody zawartej w drewnie, a procentową masą drewna. W nauce posługuje się pojęciem wilgotności bezwzględnej. Należy przez nią rozumieć stosunek masy wody, która znajduje się we wnętrzu drewna, do masy, którą posiada drewno zupełnie pozbawione wody. Wilgotność ma olbrzymi wpływ na pozostałe właściwości drewna.

Skutki zachwiania wilgotności drewna

Drewno jest tym rodzajem materiału, który jest wyjątkowo podatny na absorpcję wody. Jeżeli wilgotność drewna jest zbyt duża, grozi to wypaczeniem mebli drewnianych i innych wyrobów z tego tworzywa. Dodatkowo zbyt wilgotne drewno prowadzi do rozwijania się w jego wnętrzu grzybów. To oczywiście sytuacja skrajnie negatywna. Dlatego zakłady stolarskie produkujące drewniane meble, muszą zadbać o to, by było ono odpowiednio wysuszone, sezonowane. Równie negatywna jest jednak także nadmierna suchość drewna, ponieważ taki materiał grozi pojawieniem się pęknięć.

Wpływ wilgotności na cechy drewna

Po ścięciu, pień drewna ma wilgotność na poziomie około 35%. Po przeschnięciu w naturalnych warunkach, czyli na świeżym powietrzu, zawartość wody spada do około 20%. Zbyt wilgotne drewno, w trakcie procesu suszenia kurczy się. To bardzo niekorzystne i może prowadzić do zniszczenia się gotowego wyrobu, zwłaszcza drewnianych mebli. Dlatego prawidłowo przygotowany do obróbki materiał ma taką samą wilgotność, jak pomieszczenie, w którym ma się przedmiot znaleźć.

Charakterystyczną właściwością drewna jest jego nasiąkliwość, którą oznacza się jego umiejętność pochłaniania wilgoci. Jej stopień uzależniony jest od porowatości drewna, związanej z jego gęstością. Drewno o dużej gęstości wolniej pochłania ciecz z otoczenia. Do gatunków drewna, które są bardziej wrażliwe na zmiany wilgotności, zalicza się buk, jesion, grab, klon oraz brzozę.

Sekretem pięknych, trwałych drewnianych mebli na lata, jest dobranie do nich odpowiedniego rodzaju drewna, które wcześniej zostanie odpowiednio sezonowane. Wówczas zyskuje się niejako gwarancję, że wyroby będą się wspaniale prezentować.

... więcej

Podział drewna na klasy

Podział drewna na klasy

Klasy drewna

Każde drewno może mieć różną jakość. Przy jego opisie stosuje się wiele klasyfikacji. Od rodzaju klasy zależy między innymi to, do czego można je wykorzystać. W końcu meble drewniane, konstrukcje domów, czy palety wykonuje się z materiału różnej jakości.

Klasy wyglądu

Klasy drewna nie określają wartości konstrukcyjnej tego materiału. Podział na klasy nie opisuje jakości elementów z nich wykonanych. Służy on jedynie zaznaczeniu ich wyglądu, zwłaszcza ilości sęków oraz ubarwienia. Wyróżnia się cztery klasy:

 • Klasa I – to drewno pozbawione sęków, o jednolitej barwie i równomiernym rysunku słojów;
 • Klasa II – posiada nieliczne, ale także niewielkie sęki, których średnica nie jest większa, niż 6 milimetrów. Różnica barw w tym przypadku może być jedynie nieznaczna, a słoje tylko delikatnie zakrzywione;
 • Klasa III-IV – to drewno z sękami, które mają więcej, niż 6 milimetrów. Powierzchnia tego drewna może mieć różnorodne zabarwienie, natomiast słoje mogą wyraźnie się od siebie odróżniać.

Klasy twardości

W meblarstwie wykorzystuje się różne gatunki drewna, które klasyfikowane są pod względem swojej twardości. Wyróżnia się:

 • Klasa I – drewno bardzo miękkie, takie jak jodła lub świerk;
 • Klasa II – drewno miękkie, takie jak brzoza, lipa, sosna;
 • Klasa III – drewno średnio twarde, takie jak orzech, dąb oraz wiąz;
 • Klasa IV – drewno twarde, takie jak jesion i jatoba;
 • Klasa V – drewno bardzo twarde, takie jak cis, grab i palisander;
 • Klasa VI – drewno niewiarygodnie twarde, takie jak heban, kokos, gwajak.

Twardość drewna wpływa oczywiście na rodzaj mebli i ich przeznaczenie. Bardziej miękkie gatunki są podatniejsze na obróbkę, a więc z większą łatwością można na ich powierzchnię nanosić wszelkiego typu ozdoby.

Poza podziałem na przedstawione klasy, stosuje się także inne podziały, między innymi na klasy wytrzymałości, które dotyczą drewna użytkowanego w budownictwie. Meble z drewna muszą być przede wszystkim bardzo estetyczne, co w dużej mierze zależy od ich wykonania, a także wygodne w codziennym użytkowaniu.

                                                                            Paweł Borowy

... więcej

Drewno surowiec na meble

Drewno surowiec na meble

Skąd bierze się drewno?

Drewno to surowiec odnawialny, a Polska może się pochwalić jego prawdziwym bogactwem. O ile tylko gospodarka leśna pozostanie zrównoważona, zasoby drewna stale będą wzrastać.

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe sprawują opiekę nad 77,5 procentem polskich lasów, co czyni je największą w całej Unii Europejskiej organizacją tego typu. Surowiec potrzebny na przykład do wyrobu mebli drewnianych, jest pozyskiwany jedynie do granicy wyznaczonej przez standardy ekologii. Nie mniej istotne są ciągle prowadzone badania naukowe na temat odnawiania się zasobów lasu, a także 10-letnie plany urządzenia lasu. Za każdym razem są one zatwierdzane przez ministra środowiska.

Zazwyczaj procent pozyskiwanego w danym czasie drewna wynosi maksymalnie 60 procent jego aktualnych zasobów. Pozostałe drzewa rosnąc powiększają zapas na pniu. Z tego powodu polskie zapasy drewna z roku na rok są coraz większe. Obecnie ich ilość jest dwukrotnością stanu sprzed pół wieku.

Zasobność drzewostanów także ulega powiększeniu. W roku 2015 wynosiła ona aż 296 metrów sześciennych z hektara. Świadczy to o dobrym zarządzaniu lasami i długofalowym planowaniu.

Pozyskiwanie drewna

Kupując drewno lub wyroby z niego wykonane, takie jak meble drewniane, bezwzględnie należy zapoznać się z jego pochodzeniem. Legalne źródła to gwarancja, że wycinka drzewa nie zagraża równowadze przyrodniczej. Głównym dostawcą drewna na polskim rynku są właśnie Lasy Państwowe – pokrywają one aż 90 procent zapotrzebowania.

Pomimo, że zapotrzebowanie na drewno stale wzrasta i w 2015 roku wynosiło 38,5 miliona metrów sześciennych, nie ma obaw co do braku tego surowca. Zrównoważona gospodarka leśna jest prowadzona w taki sposób, by w miejsce każdego ściętego drzewa pojawiało się kilka kolejnych. Powierzchnia lasów w Polsce systematycznie powiększa się. Dzięki temu naukowcy szacują, że ilość pozyskiwanego drewna będzie mogła jeszcze wzrastać, plasując nas w czołówce europejskiej. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników mebli drewnianych i dekoracji do domu tworzonych z tego materiału. Kupować takie produkty można bez wyrzutów sumienia.

                                                                                 Paweł Borowy

... więcej

Uroki mebli sosnowych

Uroki mebli sosnowych

Meble sosnowe

Szukasz jasnych, lekkich mebli, które jednocześnie zachwycą cię swoją solidnością? Meble sosnowe to zdecydowanie najlepszy wybór. Sosna jest najpopularniejszym rodzajem drzewa występującym w polskich lasach, a więc nie dziwi popularność wykonywanych z jej drewna mebli.

Charakterystyka drewna sosnowego

Sosna jest stosunkowo miękkim materiałem meblarskim, dlatego pozwala na różnego typu rzeźbienia na swojej powierzchni. Dzięki takiej właściwości mebli drewnianych, mogą one zostać dopasowane do różnego typu wnętrz. Minimalistyczne, pomalowane na biało albo bogato rzeźbione, dekoracyjne – wybór zależy od kupującego. Z drewna sosnowego stworzyć można w zasadzie każdy typ mebla, od szafek, poprzez ramy łóżka, aż po stoły. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu jego powierzchni, wyroby sosnowe mogą służyć przez lata, tak samo długo, jak na przykład meble dębowe. Nie bez znaczenia jest bardziej atrakcyjna cena mebli sosnowych.

Jednocześnie drewno sosnowe jest dość sprężyste i wystarczająco wytrzymałe. Tylko specjalista jest w stanie stworzyć mebel tak, aby na miejscach szczególnie obciążonych nie pojawiały się sęki, które mogą doprowadzić do pęknięcia deski. Dlatego kupować tego typu meble warto u profesjonalnego producenta.

Wygląd mebli sosnowych

Naturalne meble sosnowe mają delikatnie żółtą, ciepłą barwę. Ozdobne słoje to dodatkowy atut mebli wykonanych z tego rodzaju drewna. Oczywiście można je również pomalować na dowolny w zasadzie kolor, zgodny ze swoimi preferencjami. Dużą popularnością cieszą się na przykład bardzo modne białe meble. Odpowiednio zaimpregnowane meble sosnowe mogą być użytkowane także w kuchni i łazience, co staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Meble sosnowe mają wiele zalet, dlatego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony kupujących. Przede wszystkim są one bardzo uniwersalne, a oprócz tego dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Nie bez znaczenia jest ich atrakcyjna cena, dzięki której jest to produkt na który każdy może sobie pozwolić. W końcu drewniane meble kupuje się już na lata.

                                                                  Paweł Borowy

... więcej

Meble drewniane do restauracji

Meble drewniane do restauracji

Dlaczego warto wybrać meble drewniane do restauracji?

Właściciele restauracji w większości przypadków bardzo dbają o wystrój jej wnętrza. Zwłaszcza, jeżeli serwowane dania mają przyciągnąć wielu wielbicieli kulinariów – wówczas wyposażenie, w tym meble, powinny idealnie współgrać z oferowanym menu. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na drewniane meble, które doskonale tworzą charakter wnętrza.

Solidne meble drewniane

Podstawową korzyścią płynącą z wybrania drewnianych mebli do swojej restauracji, jest ich solidność. Przy odpowiednim zaimpregnowaniu drewna, jest ono w stanie posłużyć nawet kilkadziesiąt lat bez zmian w swoim wyglądzie. I to w miejscu tak narażonym na intensywną eksploatację, jak restauracja. Pamiętać trzeba, że takie meble są narażone na przykład na większą ilość osadzającego się na ich powierzchni tłuszczu, czy częstszy kontakt z gorącymi naczyniami. Dokonując jednego zakupu, nie trzeba się już martwić dodatkowymi wydatkami. A więc pomimo, że pierwotny koszt jest dość wysoki, zakup takiego umeblowania szybko się zwróci. Dodatkowo meble dodają elegancji wnętrzu, więc goście z pewnością docenią takie rozwiązanie. Inną kwestią jest fakt, że meble drewniane mogą być w wielu przypadkach użytkowane również na zewnątrz. Ogródek restauracji to punkt, który przyciąga do niej wielu miłośników odpoczynku.

Różnorodny wygląd

Drewniane meble mają ten plus, że dopasować je można do wnętrz urządzonych w naprawdę różnorodnej stylistyce. W końcu samo drewno jest dość uniwersalnym materiałem. Szlachetny dąb, lekka sosna, oryginalna brzoza – możliwości jest wiele. Dodatkowo z drewna wykonuje się wszelkiego typu meble, dzięki czemu uzyskać można aranżację o spójnym charakterze. Ten materiał można także pomalować. Na przykład bardzo modne, białe meble, to idealne uzupełnienie przytulnej, rodzinnej restauracji – doskonale ją rozświetlą.

Do drewnianych mebli pasuje szereg typowo restauracyjnych dodatków, na przykład metalowych świeczników, żywych kwiatów w wazonach, czy obrusów z naturalnych tkanin. Dzięki nim można wyczarować odmienny wystrój pomieszczenia i zmieniać go na przykład co sezon, aby gościom nie opatrzył się dotychczasowy wizerunek lokalu. To również dobry pomysł na bardziej długofalowe oszczędności.    

                                                                   Paweł Borowy                            

 

 

 

... więcej

Meble rustykalne

Meble rustykalne

Lubisz ciepłe, przyjazne wnętrza, w których każdy domownik dobrze się czuje? Podoba ci się stylistyka wiejskich domów i cenisz sobie naturalne drewno? W takim razie meble rustykalne są stworzone dla ciebie.

Naturalny urok

Meble w stylu rustykalnym powinny zostać wykonane z naturalnego drewna. To dzięki widocznemu rysunkowi słojów, prezentują się one tak estetycznie. Meble rustykalne mają prostą formę, pozbawione są one nadmiaru ozdób. To właśnie ich wysoka jakość sprawia, że są tak bardzo eleganckie. Taka stylistyka drewnianych mebli zakłada również możliwość ich celowego postarzenia, na przykład poprzez przetarcie ich powierzchni. Meble rustykalne są zabezpieczane przed wpływem zewnętrznych czynników najczęściej poprzez ich woskowanie. Dzięki temu wyglądają bardzo naturalnie.

Dobranie uchwytów do mebli w takiej stylistyce jest dość proste. Wybrać można albo gałki drewniane, albo zdecydować się na metalowe, które również tworzą ciekawy wizualnie efekt kontrastu.

Meble do każdego

Chociaż styl rustykalny najbardziej kojarzy się z wnętrzem wiejskiej chaty, równie dobrze sprawdzą się one również w miejskim mieszkaniu. Dzięki temu, że są one często jasne, nierzadko to białe meble, rozświetlą wnętrze i z pewnością go nie przytłoczą. Dodatkowo są one bardzo praktyczne, wzbogacone w szeroki asortyment szuflad i szafek. Typowe meble rustykalne to komody, bieliźniarki, kredensy, chociaż nie brakuje również biurek, krzeseł, czy łóżek.

Do stylistyki mebli rustykalnych pasuje wszystko to, co swój początek bierze z natury. A więc obrusy, pledy i zasłony z naturalnych tkanin, żywe kwiaty, gliniane ozdoby. Styl rustykalny może być również modny, o ile dodatki do mebli będą bardziej nowoczesne. Z drewnem dobrze komponuje się na przykład metal.

Meble rustykalne są bardzo uniwersalne, a współcześnie spotkać można także ich bardziej nowoczesną odsłonę. Jedno jest pewne – jest to propozycja solidna i praktyczna. Jeżeli zdecydujesz się na zakup porządnego umeblowania, posłuży ci ono przez długi czas i z pewnością będziesz z niego zadowolony.

... więcej

Kilka słów o prowansalskim stylu

Kilka słów o prowansalskim stylu

 

Meble prowansalskie są najczęściej białe i wykonane z drewna. Nierzadko noszą one celowe ślady postarzania, na przykład przetarcia na swojej powierzchni. Dzięki temu jednoznacznie kojarzą się one z wyglądem wiejskiej rezydencji na południu Francji. Są one bardzo stylowe i doskonale połączyć je można zarówno z bardzo eleganckimi, jak również nieco rustykalnymi dodatkami.

Styl prowansalski

Białe meble w stylu prowansalskim często wyglądają jakby właśnie zostały wygrzebane z jakiegoś stoiska na pchlim targu. Dodatkowo mogą one być ozdobione. Dominują delikatne wzory kwiatowe w odcieniach beżów, szarości, zieleni. Również świeże kwiaty w wazonie są niezbędnym elementem tego stylu urządzania wnętrz. Ze stylem prowansalskim w meblarstwie jednoznacznie kojarzą się również masywne, dosyć niskie witryny oraz kredensy. Uchwyty mebli niejednokrotnie wyglądają jak nadgryzione zębem czasu. Takie meble to idealne tło do ekspozycji zbiorów na przykład gustownej ceramiki. Niezbędny jest rodzinny stół z wygodnymi krzesłami, spora kanapa, wiele stolików i regałów. Mimo tego stylistyka prowansalska ucieka od przesady i nadmiernej ilości ozdób i bibelotów.

Meble dopasowane do wnętrza

Meble prowansalskie mogą być wykonane na dowolny wymiar i kształt. W polskich domach i mieszkaniach najczęściej zagospodarować należy każdą wolną przestrzeń. Białe meble wykonane z drewna idealnie nadają się do tego celu. Ich solidność starczy na dłużej, a dodatkowo jasna kolorystyka optycznie powiększy przestrzeń i nie sprawi, że pomieszczenie wydawać się będzie klaustrofobiczne. To bardzo sprytne rozwiązanie, z którego z pewnością warto skorzystać. Zwłaszcza we wnętrzach, w których brakuje naturalnego światła.

Styl prowansalski jest przytulny, kojarzy się ze słonecznymi wakacjami w pięknym zakątku świata. Oprócz dodatków z wizerunkiem na przykład lawendy, z pewnością warto wybrać również drewniane meble w stylu prowansalskim, które zawsze wyglądają bardzo elegancko. A do tego wnoszą wiele słońca!


                                                                                       Paweł Borowy

... więcej

Meble skandynawskie – dlaczego są modne

Meble skandynawskie – dlaczego są modne

Styl skandynawski szturmem podbił wnętrza mieszkań i serca Polaków. Zamiłowanie do prostoty i naturalnych materiałów przeniesiono także na grunt meblarstwa. Meble w stylu skandynawskim nadal są bardzo modne. Dlaczego warto je wybrać?

Drewno to podstawa

Stylistyka skandynawska stawia przede wszystkim na jasną, stonowaną kolorystykę, bliską naturalnym kolorom Ziemi. Króluje biel, szarość i beże. Te odcienie bardzo dobrze wyglądają jako kolor mebli wybieranych do domu. Naturalne drewno, przede wszystkim dąb i sosna, mogą zostać bez przeszkód wybarwione właśnie na tę kolorystykę. Prezentują się wówczas bardzo dobrze.

Meble skandynawskie nie zakrywają materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Dzięki temu zauważalny jest subtelny rysunek słojów. Szczególnie ciekawie wygląda to przy nastrojowym oświetleniu, charakterystycznym dla stylistyki skandynawskiej. Drewniane meble to także naturalny zapach. Drewno jest surowcem bardzo uniwersalnym. Wykonać z niego można nie tylko stół i krzesła, ale także ramę łóżka, szafę, a nawet fotel. Co więcej, drewno do drewna pasuje zawsze. Jest odporne na działanie czasu. A styl skandynawski przecież w dużej mierze wiąże się z troską o racjonalne gospodarowanie zasobami naszej planety.

Prostota i trwałość

Meble w stylu skandynawskim, wyprodukowane z litego drewna, to trwałość i ponadczasowa prostota. Tak naprawdę do schludnych mebli o uniwersalnym kształcie pasować będą dowolne dodatki i dowolne kolory. To sprawia, że moda na nie nigdy nie przeminie, bo zawsze dopasować je można do swojej nowej aranżacji. Drewniane meble w stylu skandynawskim są bardzo uniwersalne. Dzięki temu ten styl pasuje zarówno do domku na wsi, jak również do miejskiego apartamentu. Dobierając dodatki, zarówno bardziej rustykalne, jak również nowoczesne, meble w stylu skandynawskim mogą zyskać swoją oryginalną odsłonę.

Warto zdecydować się na meble w stylu skandynawskim, jeżeli jest się miłośnikiem prostoty i subtelnego uroku naturalnego drewna. Dzięki temu można mieć pewność, że jest to zakup na lata. Takie wyposażenie domu z pewnością nie znudzi się szybko. A meble swoją urodą będą cieszyć na długo.                                                         

                                                                                             Paweł Borowy

... więcej

Meble drewniane Warszawa

Meble drewniane Warszawa

Nasze meble dostępne są na terenie całego kraju. W Warszawie można zakupić nasze meble drewniane przez naszą stronę internetową www.meblezdrewna.pl. Wystarczy wybrać meble na naszej stronie dokonać zamówienia a my dowieziemy i wniesiemy wybrane meble w Warszawie. 

... więcej

Jak należy pielęgnować meble drewniane?

Jak należy pielęgnować meble drewniane?

 

Jeżeli nie postarasz się o prawidłową pielęgnację, twoje meble drewniane mogą stracić swój urok. Dowiedz się, co koniecznie trzeba robić aby tak się nie stało.

Zasadniczo drewno należy do grona bardzo trwałych materiałów. Jednak lata intensywnego użytkowania to dla jego powierzchni poważna próba. Szczególnie niebezpieczna dla drewna jest woda, wylana bezpośrednio lub występująca pod postacią wilgoci. Wystarczy pozostawienie kubka na blacie, aby móc obserwować skutki jej działalności.

Wycieranie mebli

Zabierając się do wycierania mebli z kurzu, należy to wykonać wilgotną szmatką. Jednocześnie od razu trzeba ten ślad wytrzeć do sucha. Ściereczka wilgotna to z pewnością dobry wybór – dzięki niej kurz się nie unosi. Na rynku dostępne są także gotowe ściereczki do mebli, które już są nawilżone. Najlepszym wyjściem jest przetestowanie takiego wyrobu w miejscu, w którym ewentualny ślad nie będzie widoczny.

Po ściągnięciu kurzu, należy zabezpieczyć powierzchnię drewnianych mebli przed jego ponownym osiadaniem. W sklepach dostępne są płyny antystatyczne, które tworzą zabezpieczającą powłokę na strukturze mebla. Połysk twoje meble z drewna będą zawdzięczały użyciom wosku lub oleju. To często produkty naturalne.

Dbałość o meble z drewna

Nawet już delikatnie porysowane meble przywrócić można do stanu używalności. Wystarczy na rysy nałożyć wazelinę i zostawić ją na kilkadziesiąt godzin. Po tym czasie można całość delikatnie wypolerować. Drewniana powierzchnia nie pozwala na to, aby ją agresywnie czyścić, czy stosować jakiekolwiek chemiczne środki.

Na drewnianej powierzchni z pewnością pozostanie ślad, jeżeli postawisz na nim gorące naczynie. Także na przykład doniczka z kwiatami może spowodować powstanie nieestetycznego śladu. Od czasu do czasu należy meble zaimpregnować. Duże zniszczenie na powierzchni drewnianych mebli mogą wymagać wycyklinowania ich powierzchni.

Drewno wraz z upływającym czasem jedynie nabiera szlachetności i wygląda coraz lepiej. Pamiętaj o tym decydując się na zakup.

                                                                 Paweł Borowy

... więcej

Drewno dębowe i jego szlachetność

Drewno dębowe i jego szlachetność

 

Drewno dębowe to materiał często wykorzystywany do produkcji drewnianych mebli. Nic w tym dziwnego, jest ono dość twarde, a więc również odporne na działanie czasu i idealnie nadaje się do wykonywania z niego sprzętów codziennego użytku. To nie wszystko, zalety dębu są wykorzystywane także w budownictwie i w różnych gałęziach przemysłu.

Ponadczasowy blask

Drewno dębowe uznawane jest za jeden z najbardziej szlachetnych materiałów wykorzystywanych w meblarstwie. Dębowe meble można lakierować, bejcować oraz olejować, nadając im tym samym dowolne wręcz wybarwienie lub stawiając na ich naturalny urok. Dębowe meble mogą z czasem ciemnieć, dlatego należy zastosować w ich przypadku środki chroniące je przed nadmiernym wpływem światła. Takie zabezpieczenie przedłuża ich trwałość bez wpływu na wygląd.

Szlachetność drewna dębowego wynika także z długiego procesu oczekiwania na gotowy produkt. Drzewo musi wzrastać około 100, a nawet 140 lat, aby móc stać się drewnem użytkowym. To olbrzymia historia zaklęta w każdym pniu. Dlatego warto dbać o meble dębowe, dzięki czemu swoją urodą zachwycać będą one także kolejne pokolenia.

Rodzaje drewna dębowego

Warto wiedzieć, że w przypadku drewna dębowego wyróżnia się zasadniczo dwa jego rodzaje. Drewno bielaste ma charakterystyczny, żółtawo-biały kolor. Jego dalsza obróbka jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa. Innym drewnem dębowym jest drewno rdzeniowe w ciepłej, brązowej odsłonie z żółtymi refleksami. To drewno dobrze nadaje się do dalszej obróbki, zachwycając przy tym swoją twardością, a tym samym – również długowiecznością. To właśnie ono jest podstawą dębowych mebli.

Dąb to prawdziwy król europejskich lasów. Należy do grona najstarszych gatunków porastających nasz kraj. Nic więc dziwnego, że jego szlachetność od wieków wykorzystywana jest w meblarstwie i nie tylko. Dawniejsi rzemieślnicy, ale także współcześni producenci, doceniają szczególnie jego podatność na skrawanie oraz łuszczenie. Dzięki temu drewniane meble mogą posiadać na przykład okucia i inne elementy ozdobne.

                                                                   Paweł Borowy

... więcej

Meble olejowane czy lakierowane

Meble olejowane czy lakierowane

Drewniane meble można zabezpieczyć przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych na dwa podstawowe sposoby. Jest to albo olejowanie, albo lakierowanie ich powierzchni. Przedstawimy wady i zalety wyboru każdej z tych technik.

Olejowanie

Olejowanie drewnianych mebli jest obecnie bardzo popularne. Nic dziwnego, w końcu jest to rozwiązanie ekologiczne. W ten sposób konserwować można wszystkie gatunki drewna, w tym popularne odmiany krajowe. Dzięki olejowaniu naturalny kolor drewna ulega wzmocnieniu. Uwydatniają się również słoje. Taki efekt jest bliski naturze, więc pasuje do wnętrz rustykalnych czy skandynawskich. Olej jest także metodą przyjazną dla samego drewna – nie zatyka on jego porów, więc materiał może oddychać i przez to jest odporny na czynniki atmosferyczne. W razie pojawienia się uszkodzeń na powierzchni drewna, wystarczy je przetrzeć i położyć kolejną warstwę oleju, co z pewnością jest proste i każdy sobie z tym poradzi. A co za tym idzie – meble drewniane olejowane zyskują trwałość na lata. Przed zaolejowaniem powierzchni można ją zabejcować na wybrany kolor, a także wybielić, zyskując modny efekt. Taki mebel posiada matowe wykończenie.

Taki wybór ma jednak wadę: drewno zaolejowane jest nieco bardziej wrażliwe na zarysowania i wytarcia. Dodatkowo takie meble wymagają pielęgnacji i zaleca się, aby co roku pokryć je warstwą oleju do renowacji, co jest dość proste.

Lakierowanie

Drewniane meble lakierowane posiadają dekoracyjną warstwę wykończeniową, która dodaje ich powierzchni połysku. Lakier również doskonale zabezpiecza oraz impregnuje drewno, przez co jest ono mniej narażone na urazy mechaniczne. Meble ewentualnej renowacji mogą potrzebować dopiero po kilku latach użytkowania. Wówczas jednak należy zdjąć całą warstwę lakieru i położyć go na całym meblu na nowo. Lakierem można również zmienić kolorystykę naturalnego drewna lub zdecydować się na produkt przezroczysty. Taki mebel nie przyciąga kurzu i mniej się brudzi, a jego codzienna pielęgnacja jest bardzo prosta. Lakier również może być produktem ekologicznym.

Wadą jest z pewnością fakt, że na błyszczących powierzchniach widać zarysowania, dlatego trzeba na nie uważać.

Ostateczny wybór sposobu zabezpieczenia drewna zależy wyłącznie od zamawiającego. Pod uwagę należy brać między innymi stylistykę urządzenia całego wnętrza i ewentualnie inne meble, które się już w nim znajdują.

                                                                            Paweł Borowy

... więcej

Różnorodność wykorzystania drewna

Różnorodność wykorzystania drewna

 

Współczesne przedmioty użytkowe przyzwyczaiły nas przede wszystkim do wykorzystywania metalu, szkła, czy krzemu. Jednak drewno nadal nie traci swojej niepowtarzalnej roli. Z pewnością ciągle jest ono nie do zastąpienia w masowej produkcji i ma liczne zastosowania, przede wszystkim w meblarstwie.

Wykorzystanie drewna

Drewno to surowiec, który ma około 30 tysięcy różnorodnych zastosowań. Meble drewniane to dość oczywiste skojarzenie. Ale wytwarza się z niego również papier, jest wykorzystywane w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn, zabawek, sprzętu sportowego, narzędzi, materiałów biurowych. Ta lista może być naprawdę bardzo rozbudowana. Jak dotąd nie znaleziono dla niego odpowiedniego substytutu.

Drewno to również surowiec ekologiczny. Sam sposób jego pozyskiwania, nie mówiąc już o właściwościach fizycznych sprawia, że wykorzystuje się je na wielką skalę. To prawdziwy fenomen. Drzewo także po ścięciu i przetworzeniu go w drewno wiąże dwutlenek węgla, podobnie jak żywa roślina, a więc w dalszym ciągu sprzyja człowiekowi.

Wzrost zużycia drewna

Zwiększenie się zapotrzebowania na drewno jest jedną z oznak unowocześniania się gospodarki. Podając przykład Polski: w ciągu ostatnich dwudziestu lat, zużycie w naszym kraju tego surowca zwiększyło się aż dwuipółkrotnie. W 1990 roku statystyczny Polak w ciągu roku zużywał równowartość czterech dziesiętnych metra sześciennego drewna. Obecnie ta wartość wynosi już ponad metr sześcienny. W innych krajach Europy Zachodniej zużycie  jest jeszcze wyższe. W Polsce również utrzymuje się w tym zakresie tendencja wzrostowa.

Drewno jest materiałem bliskim naturze, co jest szczególnie cenne we współczesnych trendach związanych z wyposażeniem wnętrz w stylu eko. Drewniane meble dobrze odnajdują się w każdym typie przestrzeni. Jest to materiał trwały, a także łatwo poddający się obróbce, co pozwala uzyskać niego najróżniejsze rodzaje przedmiotów i dekoracji drewnianych. Jego urok jest zdecydowanie ponadczasowy.

                                                                  Paweł Borowy

... więcej

Meble białe czyli jasno, klasycznie, przytulnie

Meble białe czyli jasno, klasycznie, przytulnie

Białe meble to obecnie już niemalże klasyka, po którą bardzo chętnie się sięga. Po latach opanowania mieszkań i domów przez ciężkie, ciemne meble, obecność w nich jasnych propozycji to prawdziwa odmiana. Czy naprawdę warto wybrać białe meble?

Lekko i jasno

Białe meble mają jedną zasadniczą zaletę, dla której są one tak chętnie wybierane: jasna kolorystyka dodaje wnętrzu światła i sprawia, że podświadomie dane pomieszczenie wydaje się być większe. Wiele osób narzeka na ciasnotę swojego mieszkania. Wówczas decyzja o wybraniu jasnych mebli jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Białe tło równocześnie nadaje pomieszczeniu lekkości. Jednolite otoczenie pozwala na więcej eksperymentów z dodatkami, dzięki którym jeszcze łatwiej jest nadać modny efekt swojemu wnętrzu.

Skandynawska klasyka

Na propozycjach białych mebli opiera się cała stylistyka rustykalna, skandynawska, prowansalska, styl shabby chic i nie tylko. To także wybór bardzo romantyczny. Sprawdzi się w przypadku sypialni nastolatki, ale również w rodzinnych, ciepłych wnętrzach. Szczególnie, jeżeli zdecydujesz się na białe meble z naturalnego drewna. To właśnie ono sprawia, że całość prezentuje się jeszcze bardziej szlachetnie i jest odporna na działanie czynnika czasu.

Co zrobić, aby swoimi jasnymi meblami cieszyć się przez lata? Wybór mebli drewnianych to z pewnością większe obciążenie dla portfela, niż zdecydowanie się na produkty z płyty dostępne w masowej sprzedaży. Odpłacają się one za to swoją trwałością i eleganckim wyglądem. Aby nie żałować po roku decyzji o swoim zakupie, postawić warto na prostą formę, która będzie najbardziej ponadczasowa. Do tego typu mebli jest również najłatwiej dobrać dodatki.

Białe meble to niemalże kwintesencja przytulnego wnętrza, w którym panuje przyjazna atmosfera. Taki wybór dodaje sporo ciepła, które jest wyczuwalne również przez wszystkich gości. Jest to także propozycja bardzo modna, która pojawia się na okładkach niemalże każdego magazynu wnętrzarskiego. Dlatego warto jest ją rozważyć.

                                                                                                           Paweł Borowy

... więcej

Łatwość renowacji mebli drewnianych

Łatwość renowacji mebli drewnianych

 

Drewno, jako materiał z którego wykonuje się meble, ma wiele zalet. Jednym z nich jest z pewnością łatwość jego renowacji. Nawet jeżeli po latach użytkowania straciły one już swój blask, można poprawić ich estetykę, a także ochronić drewnianą powierzchnię.

Meble drewniane – renowacja krok po kroku

Aby prawidłowo przeprowadzić renowację mebli, przede wszystkim warto wiedzieć, że to proces dość czasochłonny, ale nie bardzo skomplikowany. Większość osób poradzi sobie z tym bez większego problemu. Pracę z drewnem zaczyna się od przygotowania jego powierzchni. Usunięcie starych farb, lakierów oraz brudu jest konieczne. Najlepiej jest drewniany mebel wyszlifować na całej jego powierzchni. Używa się w tym celu szlifierki lub papieru ściernego. Ważne jest równomierne przygotowanie powierzchni, bo ewentualne różnice będą bardzo wyraźne.

Ubytki w drewnie i głębokie rysy należy zaszpachlować przy użyciu produktu do drewna. Dobrać trzeba odcień imitujący wybarwienie konkretnego materiału. Szpachlę nakłada się metalową szpachelką. Warto zwrócić uwagę na otrzymaną grubość, która nie powinna być większa niż 4 milimetry. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można ewentualnie nałożyć kolejne, gdy uszkodzenia są większe.

Ostatnim krokiem jest zabejcowanie powierzchni drewnianych mebli. Nada ona odpowiedni kolor. Powierzchnia szpachlowa uprzednio musi zostać wyszlifowana. Bejca dobrej jakości równomiernie wnika w powierzchnię drewna, nie powodując pojawienia się plam i przebarwień. Transparentna powłoka podkreśli jedynie naturalne piękno drewna, na przykład jego słoje. Nadmiar produktu usuwa się miękką szmatką. Nałożenie dwóch warstw na drewniane meble nada im ciemniejszy kolor. Na sam koniec mebel drewniany trzeba jeszcze polakierować, ponieważ bejca nie jest produktem zabezpieczającym. Lakier nadaje całości trwałość. W tym przypadku warto postawić na produkt przyjazny dla środowiska, który będzie przyjemniejszy w nakładaniu (nie wydziela intensywnego zapachu). Do nakładania lakieru służy specjalny pędzel.

Efekty

Renowacja starych mebli to dla wielu osób prawdziwa pasja, której oddają się w każdej wolnej chwili. Nic dziwnego, w końcu takie zabiegi dają drewnianym meblom drugie życie i sprawiają, że te przedmioty z duszą mogą cieszyć swoim urokiem przez kolejne lata.

                                                                                                Paweł Borowy

 

 

... więcej

Dlaczego warto wybrać meble drewniane

Dlaczego warto wybrać meble drewniane

Dlaczego warto wybrać meble drewniane?

Po latach mody na meble wykonane z wszelkiego typu substytutów, od paru lat obserwuje się triumfalny powrót solidnych propozycji drewnianych. Jeżeli nadal wahasz się, czy warto zainwestować w drewniane meble, sprawdź jakie niosą one korzyści dla ciebie.

Ponadczasowe piękno

Jedno jest pewne: drewniane meble to ponadczasowe piękno, które będzie się prezentowało dobrze niezależnie od doboru dodatków. Co równie istotne dla kupujących, naturalny materiał starzejąc się jedynie zyskuje na szlachetności. Meble, jakie oferujemy w ramach działalności naszego sklepu, są odpowiednio zabezpieczone, dlatego nie musisz się obawiać, że będą bardzo delikatne i łatwe do uszkodzenia. Ekologiczne lakiery sprawiają, że takie produkty mogą być normalnie czyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej jest się zdecydować na preparaty przeznaczone do ochrony drewna.

Drewniane meble dobrze sprawdzą się w aranżacjach w różnych stylach. Taka dekoracja do domu to rozwiązanie dla wnętrz rustykalnych, prowansalskich, skandynawskich, klasycznych, retro. Naturalne drewno ma różne wybarwienia, które również można samodzielnie dobrać. Dzięki temu pasuje do różnych rodzajów podłóg, kolorów ścian, a także barwnych dodatków. To w dużej mierze te ozdoby do domu są odpowiedzialne za efekt finalny.

Białe meble pochodzące wprost z natury

Kolejnym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę decydując się na zakup drewnianych mebli, jest ich solidność. Stawiając na wybór sprawdzonego producenta masz pewność, że każdy element, taki jak sezonowane drewno wysokiej jakości, markowe zawiasy, czy prowadnice do szuflad, dobrany został z troską o jego wytrzymałoś. Kryterium ceny przestaje mieć znaczenie, jeżeli uświadomisz sobie, że kupujesz przedmiot mający ci towarzyszyć przez wiele kolejnych lat. Drewniane meble od producenta to ręczna obróbka każdego elementu i rzemieślnicza precyzja, poparta doświadczeniem.

Taki wybór ma mnóstwo zalet i w zasadzie tylko jedną wadę – nieco wyższą cenę. Jeżeli jednak policzysz kwoty, jakie do tej pory wydałeś na meble, z których nie byłeś do końca zadowolony, wybór nasuwa się sam.

                                                                                                           Paweł Borowy

... więcej

Produkcja mebli z drewna

Produkcja mebli z drewna

Przedsiębiorstwo Produkcyjne Tomasz Stec  specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna sosnowego i brzozowego. Firma na rynku meblarskim działa od wielu lat. Tradycje stolarskiego rzemiosła oraz miłość do drewna w rodzinie Stec istnieją od trzech pokoleń. Przedsiębiorstwo Produkcyjne Tomasz Stec sprzedaje swoje produkty pod marką MEBLE STEC. To młoda, dynamicznie rozwijająca się marka za którą stoi wiele lat doświadczenia.

... więcej


Kontakt

 • sklep@meblezdrewna.pl
 • tel. +48 730 790 750

Sklepy partnerskie


lampy skandnawskie meble bialeCopyright meblezdrewna.pl , zobacz również na meble białe