BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec
Zadzwoń do nas 08:00-19:00: +48 730 790 750
   

Naturalne wady drewna

Drewno to naturalny surowiec, który jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym przez człowieka. To także podstawa do produkcji mebli drewnianych. Planujesz zakup przedmiotów wykonanych z tego surowca? W taki razie musisz wiedzieć wszystko o naturalnych wadach drewna. Warto je znać, ponieważ zazwyczaj nie są one objęte gwarancją.

Rysy, pęknięcia i kieszenie żywiczne

Rysy i pęknięcia pojawiają się na drewnie na skutek działania warunków atmosferycznych, zmiany temperatury a  także wilgotności powietrza. Takie wady z pewnością wpływają na estetykę mebla, ale jednocześnie w większości przypadków nie sprawiają, że obniżona zostaje trwałość przedmiotów. Innym rodzajem wady naturalnej drewna, którą obserwuje się szczególnie w przypadku drewna pozyskiwanego z drzew iglastych, są kieszenie żywiczne oraz wycieki żywicy.  Czasami są one widoczne od razu, czasami ujawniają się dopiero pod wpływem warunków atmosferycznych. Podobnie jak ryski, nie obniżają one trwałości mebla. Takie wady można usunąć, wykorzystując terpentynę albo pozbyć się ich mechanicznie ostrym narzędziem.

Wahania wymiarów drewna wynikają bezpośrednio z jego higroskopijności. Materiał naturalny w końcu cały czas pobiera oraz oddaje wilgoć z otoczenia, przez co w niektórych przypadkach wymiary mogą się nieco różnić.

Zmiany koloru mebli drewnianych

Przebarwienia są z pewnością tą wadą, której obawia się wielu użytkowników mebli drewnianych. Szczególnie narażone są na nią przedmioty wystawione na bezpośrednie działanie promieni UV. Aby zabezpieczyć naturalny materiał przed przebarwieniami, pokrywa się go specjalną ochronną warstwą, na przykład woskiem. Impregnacja wpływa również na zachowanie wizualnych atrybutów na dłużej. Dotyczy to również różnic w odcieniach drewna. Zdarza się bowiem, że kolor poszczególnych kawałków drewna nie jest jednolity, czasami jest tak nawet w przypadku jednego kawałka. To tylko podkreśla jego walory.

Sęki to naturalne elementy drewna, w końcu ten materiał jest niejednolity. Zdrowe sęki nie tylko nie obniżają wytrzymałości drewnianych mebli, ale także dodają im uroku i indywidualnego charakteru.

Naturalne wady drewna tak naprawdę nie mogą być nawet uznawane za wady sensu stricto. W końcu to one sprawiają, że ten materiał ma własny charakter i walory, a meble drewniane są tak nietuzinkowe.

                                                                                    Paweł Borowy

    Naturalne wady drewna - 1    Copyright meblezdrewna.pl , zobacz również na meble białe