BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna, meble drewniane - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec

   

Historia komody

Historia komody

Komoda to mebel, który pochodzi aż z XVII wieku. Pierwotnie był to przedmiot obecny wyłącznie na królewskim dworze. Przyjmuje się, że pierwszą komodę stworzył nadworny stolarz Króla Słońce – Ludwika XIV. Sama nazwa także ma konotację francuskie, pochodzi od słowa oznaczającego „wygodne” albo „odpowiednie”.

Od początku

Od początku swojego istnienia, komody drewniane cenione były za funkcjonalność. Nic dziwnego, że wyparły dawniej bardziej popularne skrzynie. Na samym początku kariery komody, były to meble bogato zdobione, inkrustowane różnego typu drogimi surowcami, takimi jak na przykład kość słoniowa. Zmieniło się to dopiero w XIX wieku, kiedy to zaczęto większą uwagę zwracać na prostsze modele. Od początku komoda przejęła rolę konsoletki, a nawet toaletki. Nie tylko stawiano na niej lustro, ale także tym materiałem przykrywano blat, aby wszelkie elementy ozdobne były jeszcze zwielokrotnione.

Dekoracje na komodzie doby klasycyzmu i romantyzmu często miały wzór kwiatowy, bardzo wówczas popularny i chętnie malowane były na biało. Zajmowała ona dostojne miejsce nie tylko w sypialni, ale również na salach balowych i na salonach. Tam, gdzie przyjmowano gości, musiało się znaleźć miejsce dla dekoracyjnej komody, na której eksponowano drogie bibeloty. Coś z tego pozostało także do współczesnych czasów.

XX i XXI wiek

W okresie międzywojennym, który był prawdziwie przełomowym dla designu, zaczęły pojawiać się komody drewniane proste, minimalistyczne, wykonane bez nadmiaru ozdób. Dotyczyło to szczególnie niskich, niemal przysadzistych komód z litego dębu. Świetnym przykładem jest okres art.-deco, czyli lata 30-te. Wówczas eksponowano środkową część komody, stawiając na wypukłości szuflad. Tamtejsze projekty są nierzadko inspiracją również dla tych współczesnych.

Minęły lata i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby rola komody z drewna miała się zmienić. To niewątpliwie jeden z najwygodniejszych mebli domowych, pasujących do niemalże każdego wnętrza. Szuflady pomieszczą ubrania, bieliznę, zabawki, akcesoria do nakrycia stołu i całe mnóstwo drobiazgów niezbędnych w każdym domu.
Copyright meblezdrewna.pl