BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna, meble drewniane - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec

   

Fornirowanie drewna

Fornirowanie drewna

Fornirowanie drewna to metoda uszlachetniania powierzchni mebli za sprawą naklejania na nie bardzo cienkich płatów drewnianych. To właśnie one nazywa się fornirem. Całe działanie polega na naklejeniu, a następnie oszlifowaniu forniru. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie gotowego mebla lakierem ekologicznym.

Wady i zalety fornirowania drewna

Fornirowanie drewna często jest sposobem na oszczędność. Meble z litego drewna są oczywiście zdecydowanie droższe. Tymczasem przy fornirowaniu wykorzystać można tańsze drewno i okleić je droższym gatunkiem, przez co cena całości będzie atrakcyjna.

Innym powodem, dla którego niektórzy wybierają meble fornirowane, jest zmniejszenie ich wagi. Można bowiem wybrać drewno delikatniejsze, lżejsze, takie jak sosna i pokryć je fornirem z drewna o wiele cięższego, twardszego, takiego jak dąb.

Aby fornirowanie drewna dobrze się prezentowało, należy mieć sporą wiedzę w tym zakresie. Specjalista jest w stanie dopasować na tyle kawałki forniru, by wyglądały one jak powtórzony wzór słojów. Jest to więc także estetyczny sposób na uzyskanie mebli drewnianych. Rodzajów forniru jest bardzo dużo, od gatunków drzew rodzimych, aż po najbardziej nawet egzotyczne, które często nie są dostępne w Polsce.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że po kupieniu mebli fornirowanych otrzymuje się coś niestety nieco gorszej jakości. Nie jest to lite drewno, które pracuje w naturalny sposób, a produkt przetworzony przez człowieka, ze wszystkimi tego wadami. Lite drewno nigdy się nie starzeje, nie ulega również zmiennym modom. Samo fornirowanie jest sztuką znaną już od stuleci. Jest to również sposób na odnowienie starych mebli. Nie można w nim rzeźbić, więc uzyskuje się meble o raczej prostej strukturze.

Fornirowanie drewna jest rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie naturalne drewno w swoim domu, a jednocześnie z różnych powodów nie mają mebli z litego drewna. Pasuje do nowoczesnych wnętrz i może być alternatywą dla drewnianych mebli. Jeżeli jednak tylko ma się możliwość zakupu produktów z litego drewna, lepszym rozwiązaniem jest wybór właśnie ich.
Copyright meblezdrewna.pl