BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec
Zadzwoń do nas 08:00-19:00: +48 730 790 750
   

Drewno surowiec na meble

Skąd bierze się drewno?

Drewno to surowiec odnawialny, a Polska może się pochwalić jego prawdziwym bogactwem. O ile tylko gospodarka leśna pozostanie zrównoważona, zasoby drewna stale będą wzrastać.

Lasy Państwowe

Lasy Państwowe sprawują opiekę nad 77,5 procentem polskich lasów, co czyni je największą w całej Unii Europejskiej organizacją tego typu. Surowiec potrzebny na przykład do wyrobu mebli drewnianych, jest pozyskiwany jedynie do granicy wyznaczonej przez standardy ekologii. Nie mniej istotne są ciągle prowadzone badania naukowe na temat odnawiania się zasobów lasu, a także 10-letnie plany urządzenia lasu. Za każdym razem są one zatwierdzane przez ministra środowiska.

Zazwyczaj procent pozyskiwanego w danym czasie drewna wynosi maksymalnie 60 procent jego aktualnych zasobów. Pozostałe drzewa rosnąc powiększają zapas na pniu. Z tego powodu polskie zapasy drewna z roku na rok są coraz większe. Obecnie ich ilość jest dwukrotnością stanu sprzed pół wieku.

Zasobność drzewostanów także ulega powiększeniu. W roku 2015 wynosiła ona aż 296 metrów sześciennych z hektara. Świadczy to o dobrym zarządzaniu lasami i długofalowym planowaniu.

Pozyskiwanie drewna

Kupując drewno lub wyroby z niego wykonane, takie jak meble drewniane, bezwzględnie należy zapoznać się z jego pochodzeniem. Legalne źródła to gwarancja, że wycinka drzewa nie zagraża równowadze przyrodniczej. Głównym dostawcą drewna na polskim rynku są właśnie Lasy Państwowe – pokrywają one aż 90 procent zapotrzebowania.

Pomimo, że zapotrzebowanie na drewno stale wzrasta i w 2015 roku wynosiło 38,5 miliona metrów sześciennych, nie ma obaw co do braku tego surowca. Zrównoważona gospodarka leśna jest prowadzona w taki sposób, by w miejsce każdego ściętego drzewa pojawiało się kilka kolejnych. Powierzchnia lasów w Polsce systematycznie powiększa się. Dzięki temu naukowcy szacują, że ilość pozyskiwanego drewna będzie mogła jeszcze wzrastać, plasując nas w czołówce europejskiej. To dobra wiadomość dla wszystkich miłośników mebli drewnianych i dekoracji do domu tworzonych z tego materiału. Kupować takie produkty można bez wyrzutów sumienia.

                                                                                 Paweł Borowy

  Drewno surowiec na meble - 1

  Kontakt

  • sklep@meblezdrewna.pl
  • tel. +48 730 790 750

  Sklepy partnerskie


  lampy skandnawskie meble biale  Copyright meblezdrewna.pl , zobacz również na meble białe