BEZPIECZNE ZAKUPY       MEBLE OD PRODUCENT
Meble z drewna - producent mebli z drewna, meble drewniane, sosnowe, brzozowe, debowe, meble Stec
Zadzwoń do nas 08:00-19:00: +48 730 790 750
   

Dlaczego drewno jest tak ważne dla człowieka

 

Drewno to surowiec uzyskiwany w sposób naturalny, za sprawą ścięcia drzewa i jego późniejszej obróbki. Stanowi ono powszechnie stosowaną grupę materiałów konstrukcyjnych. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz – już wówczas drewno było materiałem wykorzystywanym w codzienności. Obok kamienia oraz gliny, to pierwszy materiał konstrukcyjny wykorzystywany na przykład do tworzenia domów.

Szacuje się, że obecnie na świecie występuje 4 tysiące gatunków drzew, które mają znaczenie użytkowe ze względu na jakość pozyskiwanego z nich materiału. Drewno jest surowcem odnawialnym. Dlatego tak istotna jest troska o jego odpowiedni bilans w przyrodzie. Jednocześnie ten surowiec odtwarzany jest bez jakiekolwiek obciążania środowiska, przy wykorzystaniu jedynie procesu fotosyntezy. Stąd tak istotna rola prowadzonej racjonalnie gospodarki leśnej, która zapobiega wszelkim niedoborom. Meble drewniane to wyroby trwałe, długo opierające się procesom starzenia. Dodatkowo ten materiał umożliwia stosunkowo łatwą obróbkę i uzyskanie w ten sposób różnorodnych form i wzorów. Nic nie jest w stanie zastąpić drewna przy produkcji celulozy oraz papieru.

Dla człowieka duże znaczenie ma proces spalania drewna, które nie przyczynia się do naruszenia bilansu dwutlenku węgla. Dodatkowo wszelkie drewniane pozostałości, takie jak trociny oraz wióry, to pełnowartościowy produkt energetyczny. Drewno więc nie pozostawia po sobie żadnych pamiątek w formie odpadów. Drewno kumuluje ciepło – drewniane domy pozostają przyjemnie chłodne latem i dobrze utrzymują temperaturę zimą. Także meble drewniane i inne wyroby z tego materiału pozwalają na uzyskanie trwałego i pięknego wyglądu, o niezwykle szlachetnej linii.

Od innych materiałów używanych w budownictwie i sztuce użytkowej, odróżnia drewno przede wszystkim jego biologiczne pochodzenie, a co za tym idzie – konieczność jego odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie uległo ono wpływom wody, owadów, warunków atmosferycznych etc. Prawidłowa obróbka tego szlachetnego tworzywa jest zatem bardzo istotna.

                                                                                     Paweł Borowy

    Dlaczego drewno jest tak ważne dla człowieka - 1    Copyright meblezdrewna.pl , zobacz również na meble białe